Zwracając się podczas liturgii do zwierzchnika Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Karekina II, Franciszek powiedział, że jego wizyta w Armenii była „bardzo upragniona” i „niezapomniana”.

Wyraził wdzięczność wobec Katolikosa Wszystkich Ormian i podkreślił, że obaj doświadczyli braterstwa. „Objęliśmy się po bratersku, modliliśmy się razem, dzieliliśmy się darami, nadziejami i troskami Kościoła Chrystusa” - mówił papież.

Franciszek modlił się o jedność wyznawców Chrystusa. Jak zauważył, nie może ona polegać na „podporządkowaniu” jednego Kościoła drugiemu czy też na „wchłonięciu” jednego przez drugi. „Wsłuchajmy się w młode pokolenia, które apelują o przyszłość wolną od podziałów z przeszłości” - dodał Franciszek. Poprosił Karekina II o pobłogosławienie jego samego i Kościoła katolickiego.

W liturgii uczestniczył prezydent Armenii Serż Sarkisjan.

Ostatnim punktem wizyty papieża w Armenii jest wizyta w klasztorze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, Chor Wirap, niedaleko góry Ararat przy granicy z Turcją. To jeden z najczęstszych celów pielgrzymek w Armenii.

Wieczorem Franciszek powróci do Rzymu.(PAP)