Rycina pochodzi z cyklu "Antologia miłości". Ukazuje popiersie kobiety (w rzeczywistości - transwestyty) z cienką fajką w dłoni. Ta rzadka kolorowana rycina pojawiła się na aukcji po raz pierwszy. Ostatni raz pokazywana była w 1980 roku w galerii Huguette Beres w Paryżu i tego samego roku w Tokio.

Utamaro Kitagawa to mistrz japońskiego drzeworytu z epoki Edo, ukazującego ulotne sceny z życia, i jeden z pierwszych artystów japońskich znanych i podziwianych w Europie. Zasłynął zwłaszcza z portretów kurtyzan i zwykłych mieszkanek Edo (Tokio). Subtelna kreska i harmonijny koloryt, zmysłowe piękno i skupienie na wewnętrznych przeżyciach bohaterów scen to ich cechy charakterystyczne.

Taki rodzaj codziennych scenek nazywano ukiyo-e - obrazem świata, który przemija. Styl ten w okresie Edo osiągnął apogeum w malarstwie i drzeworycie japońskim i oddziałał silnie na malarstwo w Europie zarówno swoją tematyką, jak i sposobem kadrowania scen i budowania przestrzeni. Po japońskie drzeworyty przywożone do Paryża ustawiały się kolejki i bez ich oddziaływania trudno wyobrazić sobie rozwój impresjonizmu i secesji. (PAP)