Nie oczekiwałem, że ujrzę tu tyle cierpienia, jednak ludzie mają w tym cierpieniu ogromną godność – oświadczył w poniedziałek watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin na zakończenie swej pięciodniowej wizyty na Ukrainie.

Na konferencji prasowej na zakończenie wizyty kardynał Parolin ponownie zaapelował o pokój na wschodzie Ukrainy. „Dla pokoju potrzebna jest wola polityczna. Można go osiągnąć poprzez dialog, pamiętając o prawie międzynarodowym, ale również o cierpieniu ludzi” – zaznaczył.

Wyjeżdżając z Kijowa hierarcha powtórzył słowa, przekazane mieszkańcom Ukrainy przez papieża Franciszka. „Głównym przesłaniem jest to, że papież jest blisko cierpiących; należy patrzeć na ten problem nie tylko z punktu widzenia polityki, czy dyplomacji, ale poprzez człowieka” – powiedział.

W godzinach przedpołudniowych dostojnik złożył hołd ofiarom Majdanu, protestów społecznych na przełomie 2013 i 2014 roku. Modlił się w kaplicy w centrum Kijowa, która stoi w miejscu, gdzie ginęli uczestnicy ówczesnej tzw. rewolucji godności. Watykański sekretarz stanu złożył także wieniec na grobie nieznanego żołnierza, a następnie odwiedził Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie lat 1932-33.

W trakcie wizyty kardynał Parolin odwiedził Zaporoże, Kijów oraz Lwów. W Zaporożu, na południowym wschodzie kraju, przedstawił projekt humanitarny „Papież dla Ukrainy”, którego celem jest m.in. pomoc ofiarom konfliktu w Donbasie.

Środki, które zostaną na nią przeznaczone, zbierano w odpowiedzi na apel papieża Franciszka o zbiórkę pieniędzy na rzecz ludności Ukrainy, która ucierpiała z powodu walk między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

W piątek kardynał Parolin był w Kijowie, gdzie uczestniczył w mszy świętej w kościele rzymskokatolickim pw. św. Aleksandra, a następnie przeprowadził rozmowy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, szefem MSZ Pawłem Klimkinem i przewodniczącym Rady Najwyższej (parlamentu) Andrijem Parubijem.

W sobotę we Lwowie odprawił mszę dziękczynną w obchodzoną w tym roku 15. rocznicę wizyty na Ukrainie papieża Jana Pawła II, uczestniczył w otwarciu muzeum archidiecezji lwowskiej oraz poświęcił plac pod budowę centrum św. Jana Pawła II i kościoła pod jego wezwaniem. W poniedziałek Parolin był w Kijowie, gdzie spotkał się z członkami Ukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)