Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski chce powołania Ewy Polkowskiej - obecnej szefowej Kancelarii Senatu - na wiceprezesa NIK - poinformowała we wtorek Izba. Zmiana ma nastąpić w związku z przejściem na emeryturę obecnego wiceprezesa NIK Jacka Uczkiewicza.

NIK podała, że Kwiatkowski złożył już wniosek w tej sprawie do marszałka Sejmu - to ten organ powołuje i odwołuje władze Najwyższej Izby Kontroli.

Ewa Polkowska nigdy nie należała do żadnej partii politycznej. Z wykształcenia jest prawniczką, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UW. W latach 1981-85 odbyła aplikację sędziowską, a w 1990 r. zdała egzamin sędziowski. Od 1991 r. była legislatorem w Biurze Legislacyjnym Kancelarii Senatu, od 1994 r. wicedyrektorem, a od 1998 r. dyrektorem tego biura. 10 kwietnia 2006 r. została szefową Kancelarii Senatu RP. Od 2003 r. wykłada w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, przede wszystkim na temat legislacji i systemu prawa. Jest też wykładowczynią na Akademii Leona Koźmińskiego oraz na Uniwersytecie Warszawskim.

Od 2010 r. jest prezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Legislacji. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2015 r. otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Legislacji - przyznaną przez Prezesa Rady Ministrów.

NIK podała, że zmiana we władzach Izby ma nastąpić w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych przez wiceprezesa Jacka Uczkiewicza, który złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Obowiązki wiceprezesa ma pełnić do 30 czerwca, a następnie przechodzi na emeryturę.

Uczkiewicz jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, gdzie się także doktoryzował. W latach 1973-90 był pracownikiem naukowym PWr. W 1993 r. z ramienia SLD został posłem. Reprezentował Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Był posłem sprawozdawcą ustawy o NIK. W 1995 r. zrzekł się mandatu poselskiego w związku z powołaniem na stanowisko wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Po odejściu z NIK w 2001 r. został Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów w rządzie Leszka Millera, w którym odpowiadał m.in. za obszar finansowania samorządów terytorialnych. Kierował też pracami ministerstwa nad projektem ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (przyjętej przez Sejm w 2003 r.). Wrócił do NIK w listopadzie 2013 r.

W maju 2004 r. został powołany przez Radę UE na pierwszego polskiego przedstawiciela w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Nadzorował tam kontrole budżetu Komisji Europejskiej oraz uczestniczył w reformowaniu ETO. Miał być polskim sędzią w ETO, ale rząd Beaty Szydło wycofał jego kandydaturę i wskazał na to miejsce europosła Janusza Wojciechowskiego. (PAP)