Zgodziliśmy się, że nie chcemy dzielenia Europy na wschodnią i zachodnią; chcemy też utrzymać Unię Europejską w całości - podkreślili w czwartek w Pradze marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz minister spraw zagranicznych Czech Lubomir Zaoralek.

Jak mówili na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu, tematem rozmów były przede wszystkim priorytety polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (Polska przejmuje przewodnictwo w lipcu) oraz przygotowania do szczytu NATO, który odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie.

"Zgodziliśmy się, że nie chcemy dzielenia Europy na wschodnią i zachodnią czy też na to, by dystans między Europą wschodnią a zachodnią był duży, coraz większy oraz zgodziliśmy się, że chcemy utrzymać Unię Europejską w całości" - powiedział szef czeskiej dyplomacji. Zaznaczył, że liczy na to, że działania Grupy Wyszehradzkiej będą wzmacniały współpracę w całej Unii Europejskiej i sprzyjały jej jedności.

Karczewski poinformował, że wśród tematów spotkania był również lipcowy szczyt NATO i jego znaczenie dla Polski oraz Grupy Wyszehradzkiej. Do tematu zbliżającego się szczytu w Warszawie nawiązał także Zaoralek. "Zakładam, że będziemy mogli wtedy pokazać wspólne stanowisko i wspólnotę wszystkich krajów NATO i poczynimy kroki dla wspólnej obrony, co jest przecież podstawą istnienia tego sojuszu" - powiedział. Podkreślał też konieczność współpracy NATO i Unii Europejskiej. Przekonywał, że "teraz, gdy stawiamy czoło zagrożeniom hybrydowym, ta współpraca jest niezbędna nie tylko na polu militarnym, ale i politycznym".

Marszałek Senatu dodał, że w czasie rozmów z Zaoralkiem poruszono też kwestię "naszego stosunku do polityki wobec migracji, kwot i kar, które są dla nas nie do przyjęcia, zarówno dla strony czeskiej, jak i polskiej". Nawiązał do tego, że w deklaracji przyjętej w środę na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze kraje V4 wyraziły sprzeciw wobec propozycji obowiązkowych kwot redystrybucji migrantów w ramach Unii Europejskiej, a także wyraziły nadzieję na pozostanie Wielkiej Brytanii w UE.

W czwartek, przed rozmową z Zaoralkiem, Karczewski spotkał się także z czeskim ministrem zdrowia Svatoplukiem Niemeczkiem. "Rozmawialiśmy o problemach służby zdrowia w Polsce oraz w Czechach - one są bardzo zbliżone, zatem mogliśmy wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Dla mnie osobiście była to bardzo interesująca rozmowa, bo pozwoliła mi przeanalizować pomysły i plany, które ma Prawo i Sprawiedliwość w zakresie służby zdrowia" - zaznaczył Karczewski.

Marszałek Senatu będzie przebywał w Czechach również w piątek; spotka się m.in. ze swoim czeskim odpowiednikiem Milanem Sztiechem, z którym chce rozmawiać o współpracy obu izb, także w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Karczewski odwiedzi też nową siedzibę Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Pradze, gdzie spotka się z Polonią. W programie wizyty jest też złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą marsz studentów o wolność i demokrację z 25 lutego 1948 r.

Z Pragi Wiktoria Nicałek (PAP)