Saudyjskie MSZ oświadczyło w niedzielę, że Iran postawił warunki nie do przyjęcia dla udziału swych obywateli w pielgrzymce do Mekki. Teheran oznajmił, że irańscy pielgrzymi nie wezmą udziału w hadżu; oskarżył Rijad o sabotaż i niezapewnienie bezpieczeństwa.

Arabia Saudyjska oskarżyła irańskie władze o to, że faktycznie uniemożliwiają obywatelom udział w pielgrzymce, będącej jednym z filarów islamu, ze względu na odmowę podpisania memorandum ustalonego z irańskim komitetem organizacyjnym.

"Iran odmówił podpisania dokumentu i domagał się prawa organizowania manifestacji i innych przywilejów, które przyczynią się do chaosu w czasie hadżu, co jest nie do przyjęcia" - oświadczył saudyjski minister spraw zagranicznych Adil ad-Dżubeir.

AFP przypomina, że w 1987 roku manifestacja irańskich szyickich pielgrzymów przerodziła się w starcia z saudyjskimi służbami bezpieczeństwa; zginęło ok. 400 osób, w tym ponad 270 Irańczyków.

Po dwóch rundach negocjacji z Arabią Saudyjską Iran potwierdził w niedzielę, że nie wyśle pielgrzymów na hadż we wrześniu, zarzucając saudyjskim władzom piętrzenie przeszkód. "W związku z obecnym sabotażem saudyjskiego rządu, informujemy, że irańskim pielgrzymom odmówiono przywileju uczestnictwa w hadżu w tym roku, a odpowiedzialność za to ponosi rząd Arabii Saudyjskiej" - głosi oświadczenie irańskiego komitetu zajmującego się organizacją pielgrzymki.

Stosunki między obu krajami znacznie się ochłodziły po zeszłorocznej pielgrzymce, kiedy to stratowanych zostało 2,3 tys. ludzi, w tym ponad 460 Irańczyków.

Na początku tego roku Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po atakach na saudyjską ambasadę w Teheranie i konsulat w Meszhedzie. Napaści dokonały grupy ludzi protestujących przeciw przeprowadzonej przez Rijad egzekucji 47 osób, w tym szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Tegoroczna pielgrzymka będzie drugą w ciągu blisko 30 lat, kiedy do Mekki nie udadzą się irańscy pielgrzymi. Hadż jest jednym z pięciu filarów islamu; każdy wierny musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, o ile pozwala mu na to sytuacja materialna.

Hadż to kolejne pole sporu między Arabią Saudyjską a Iranem, które popierają przeciwne strony w Syrii i innych regionalnych konfliktach.