Etapowe uruchamianie Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych przewiduje nowela ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, którą w środę poparł Senat. Zgodnie z nią dla niektórych grup zawodowych - np. lekarzy i pielęgniarek - system zostanie wdrożony rok później.

Nowelizację poparło 81 senatorów, przeciwko był jeden, nikt nie wstrzymał się od głosu. Senat nie zaproponował poprawek.

Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych powinien zostać wdrożony 1 maja 2016 r.

Ustawa - której projekt przygotowali posłowie PiS - zakłada, że w tym terminie system zostanie uruchomiony tylko dla diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów. Dla pozostałych grup zawodowych, czyli lekarzy i lekarzy dentystów, ratowników medycznych oraz pielęgniarek i położnych, termin wdrożenia zostanie przesunięty na 1 maja 2017 r.

"Mając na uwadze dobre praktyki stosowane przy wdrażaniu skomplikowanych systemów informatycznych, a także dużą liczbę i duże zróżnicowanie użytkowników, (...) uzasadnionym jest etapowe udostępniane jego funkcjonalności. Przyjęcie powyższego sposobu uruchomienia systemu umożliwi analizę i harmonijne wyeliminowanie błędów pojawiających się w trakcie użytkowania, a także pozwoli dopasować system, celem zwiększenia jego użyteczności i dostępności dla użytkowników" - przekonywali autorzy projektu.

W konsekwencji zmienić się mają także przepisy przejściowe dotyczące kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, których wejście w życie zostało wydłużone o rok.

System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych ma zintegrować gromadzenie i przetwarzanie danych o organizacji i przebiegu szkolenia personelu medycznego. Ma to umożliwić efektywny przepływ informacji o procesie kształcenia pomiędzy jednostkami.

System umożliwi m.in. monitorowanie przebiegu szkolenia, wsparcie procesów składania i oceny wniosków na specjalizację, gromadzenie informacji na temat kształcenia podyplomowego oraz wsparcie przeprowadzania egzaminów.(PAP)