statystyki

We wrześniu PO zaskoczy nowym programem

15.03.2016, 08:51; Aktualizacja: 15.03.2016, 08:53
W styczniu podczas swego inauguracyjnego wystąpienia w roli nowego szefa PO Grzegorz Schetyna zapowiadał, że po wrześniowej konwencji powołany zostanie "gabinet cieni", czyli zespół partyjnych ekspertów bieżąco recenzujących politykę rządu Beaty Szydło

W styczniu podczas swego inauguracyjnego wystąpienia w roli nowego szefa PO Grzegorz Schetyna zapowiadał, że po wrześniowej konwencji powołany zostanie "gabinet cieni", czyli zespół partyjnych ekspertów bieżąco recenzujących politykę rządu Beaty Szydłoźródło: PAP

PO rozpoczęła prace nad nowym programem, który miałby zostać przyjęty na konwencji we wrześniu. Jesienny zjazd partii ma poprzedzić 16 mniejszych konwencji regionalnych. Z kolei w najbliższych tygodniach PO zamierza skierować do TK trzy ustawy: o policji, medialną i o prokuraturze.

Reklama


Reklama


W ostatni czwartek zarząd krajowy Platformy powołał skład 10-osobowej Rady Programowej, która ma koordynować prace nad nową ofertą PO. W ostatni piątek Rada zebrała się po raz pierwszy.

Szef Rady Programowej, wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak podkreślił w rozmowie z PAP, że prace nad nowym programem mają mieć formę szerokiej dyskusji w PO, a także przeglądu wszystkich dotychczasowych programów partii, opracowań, badań i analiz, którymi dysponuje Platforma.

Elementem dyskusji programowej ma być także 16 regionalnych konwencji PO, które poprzedzą przyjęcie programu. Pierwsza z nich ma odbyć się w połowie maja. "Chcemy przygotować projekt programu, który miałby trzy cele: po pierwsze dałby nam szansę na zwycięstwo w wyborach samorządowych w 2018 r. i parlamentarnych w 2019 r.; po drugie - pokazał jak uzdrowić sytuację w Polsce po rządach PiS; po trzecie - nakreślić wizję Polski do roku 2040" - powiedział wiceszef PO.

Każdy z członków Rady ma odpowiadać za konkretny obszar tematyczny: europoseł Dariusz Rosati za finanse, posłanka Maria Janyska - za kwestie gospodarcze, europoseł Michał Boni - społeczne, b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski - za politykę zagraniczną i sprawy unijne, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i szef sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Rafał Grupiński - za zagadnienia związane z kulturą i nauką, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak - za samorząd. Sprawy młodzieży powierzono dwojgu młodym posłom PO: Kindze Gajewskiej i Arkadiuszowi Marchewce.

W prace nad programem mają się włączyć inni partyjni eksperci, byli ministrowie i wiceministrowie w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, tak, by powstały zespoły programowe, które opracują poszczególne rozdziały nowej oferty ugrupowania.

Rada będzie ponadto współpracować z think tankiem Platformy - Instytutem Obywatelskim oraz tworzonymi w całej Polsce klubami obywatelskimi. "Chcielibyśmy wciągnąć w prace nad programem rzesze naszych członków, sympatyków, wyborców Platformy; przewidujemy między innymi wykorzystanie nowoczesnych narzędzi internetowych, żeby te konsultacje były maksymalnie szerokie" - zaznaczył Siemoniak.

Zastrzegł, że na razie za wcześnie jest, by mówić o jakichkolwiek szczegółach programu. "Jest takie oczekiwanie wobec Rady Programowej, żeby zmierzyć się z kwestiami dotyczącymi tożsamości Platformy, która powstała jako partia liberałów i konserwatystów połączonych wizją modernizacji i europejskości Polski. Teraz trzeba to poddać refleksji, także pojawiające się wśród publicystów, czy naszych działaczy głosy, że Platforma skręciła w lewo w roku 2015" - powiedział wiceszef PO.

Równolegle z dyskusją nad nowym programem w Platformie mają wkrótce ruszyć prace nad zmianami w statucie. W ostatni czwartek zarząd PO powołał również Komisję Statutową, którą będzie kierował poseł Arkadiusz Myrcha. W partii pojawiają się m.in. koncepcje, by z jednej strony wzmocnić koła partyjne, z drugiej - pozycję przewodniczącego. Zmiany w statucie miałyby również zostać przyjęte na wrześniowej konwencji.

W styczniu podczas swego inauguracyjnego wystąpienia w roli nowego szefa PO Grzegorz Schetyna zapowiadał, że po wrześniowej konwencji powołany zostanie "gabinet cieni", czyli zespół partyjnych ekspertów bieżąco recenzujących politykę rządu Beaty Szydło.

W najbliższych tygodniach z kolei Platforma planuje skierować do Trybunału Konstytucyjnego trzy uchwalone niedawno ustawy: nowelę m.in. ustawy o policji, dotyczącą pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej; ustawę medialną, która skróciła kadencje władz TVP i Polskiego Radia wybranych w czasie rządów PO, a także Prawo o prokuraturze, które m.in. ponownie połączyło stanowiska: ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Platforma w nowym Prawie o prokuraturze krytykuje m.in. przepisy, które umożliwiają prokuratorowi generalnemu ujawnienie informacji z postępowań, nie tylko organom państwa, ale też "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" innym osobom, a także te, ograniczające postępowania dyscyplinarne dla prokuratorów.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • stan47.emeryt(2016-03-15 09:21) Odpowiedz 131

  Mam nadzieję, że w tym programie nie zabraknie informacji w jaki sposób zostaną oddane pieniądze ukradzione emerytom w 2012 przez rząd PO.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Kuba(2016-03-15 10:13) Odpowiedz 121

  Platformiacy powinni być skąpani we krwi tych których skrzywdzili.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Zygmunt z Białegostoku(2016-03-15 10:01) Odpowiedz 100

  PRZECZYTAJ KONIECZNIE! Oczekuję z niecierpliwością nowego programu Platformy Obywatelskiej. Dotychczasowy był bardzo dobry. Dzieci do szkół w wieku 6 lat. Kobiety i mężczyźni- emerytury od 67 lat. VAT na artykuły dziecięce z 8 do 23 procent. Kolejki do lekarzy tylko ... 36 miesięcy wyczekiwania. Bezpłatne leki dla wapniaków od 95 roku życia. Jeżeli jesteś członkiem PO lub PSL zawsze znajdziemy dobrą pracę dla Twoich bliskich: syna, synowej córki zięcia , znajomego. Bądź spokojny lekarstwa będą drożały tylko raz w kwartale, nie więcej jak 35 %. Zasiłki pogrzebowe będą obniżane przez nas, nie jak dotychczas robiliśmy z 6 do 4-ch tysięcy złotych, a z 4-ch tysięcy do zera. Zapewniamy również, że zarobki szefów banków, prezesów spółek PKP, szefów paliw i innych będą utrzymane na dotychczasowym poziomie w wysokości 250 do 400 tysięcy złotych miesięcznie, nie licząc odpraw, nagród, wysługi lat w granicach do 4-ch milionów złotych. PAMIĘTAJ, to wszystko oferuje PLATFORMA OBYWATELSKA oraz przyłącza się do nas NOWOCZESNA.

 • ola(2016-03-15 09:33) Odpowiedz 92

  program : wynarodowienie Polaków ,obniżka dochodów ,podwyżka podatków sprzedaż Polski Niemcom

 • Pod tytułem ...(2016-03-15 10:24) Odpowiedz 82

  ... "Jak tu nakraść i nie dać się złapać".

 • Nie ośmieszajcie się i odejdźcie w (s)pokoju- Amen(2016-03-15 09:47) Odpowiedz 81

  Mieliście całe 8 lat na dobre programy, ale jedyne co się Wam udało stworzyć, to rzeczywistych obywateli drugiego sortu, którzy w październiku podczas wyborów pokazali PO-PSL "gest Kozakiewicza". Jeżeli nie zrobiliście "dobrej zmiany" przez tamten czas, to nie cwaniakujcie teraz nie przeszkadzajcie większości wyborczej. PO 12% , PIS 38% poparcia.

 • haha(2016-03-15 12:31) Odpowiedz 30

  Chłopcy zaproponują nowy POdział łupów--wacek bierze Kopacz.

 • Rafał(2016-03-15 16:55) Odpowiedz 10

  p.o mam nadzieje że kupa z was pójdzie do pudła za wasze "udolne rządy "

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama