statystyki

Manifestacja przed siedzibą TK: Nowoczesna, PO i KOD domagają się publikacji orzeczenia

12.03.2016, 13:04; Aktualizacja: 12.03.2016, 13:04
Ryszard Petru

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru (C). Pod hasłem "Przywróćmy ład konstytucyjny" odbywa się 12 bm. demonstracja przed Trybunałem Konstytucyjnym , PAP/Jacek Turczykźródło: PAP

Nakłonienie rządu do publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - to cel manifestacji, która rozpoczęła się w sobotę w południe przed siedzibą TK w Warszawie. Protest zorganizowała Nowoczesna, udział biorą także politycy PO oraz działacze KOD.

reklama


reklama


Manifestacja, która odbywa się pod hasłem "Przywróćmy ład konstytucyjny" ma związek ze środowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego oraz wydaną w piątek opinią Komisji Weneckiej na temat zmian w ustawie o TK.

Przed siedzibą Trybunału obecni są m.in. szef Nowoczesnej Ryszard Petru, lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, posłanka PO i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka.

"Przyszliśmy tutaj, żeby okazać szacunek polskiej konstytucji" - mówiła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. "Chodźcie z nami, obronimy polską konstytucję" - apelowała.

Jak mówiła, to jest czas, by prezydent Polski Andrzej Duda odpowiedział sobie na pytanie, czy "chce stać po stronie bezprawia, chaosu i staczać Polskę w stronę autorytaryzmu, czy chce stać po stronie demokratycznego ładu i litery prawa".

Polityk PO Borys Budka zachęcał do pisania wiadomości do rządu z apelem o opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca w sprawie noweli ustawy o TK.

"Bronimy dziś Trybunału Konstytucyjnego, bo tylko TK jest w stanie obronić naszą wolność" - mówił lider KOD Mateusz Kijowski.

Protestujący trzymają transparenty z napisami m.in.: "Dość łamania prawa". Widać flagi Polski i Unii Europejskiej. "Tu jest Polska", "Zima wasza, wiosna nasza" - krzyczą.

Uczestnicy protestu przejdą sprzed siedziby TK Traktem Królewskim pod Pałac Prezydencki.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru w zeszłym tygodniu apelował do innych partii opozycyjnych, by wszyscy razem, ponad podziałami, domagali się "przywrócenia ładu konstytucyjnego w Polsce". Na zaproszenie lidera Nowoczesnej odpowiedzieli politycy PO i działacze KOD.

W sobotniej manifestacji zorganizowanej przez Nowoczesną nie biorą udziału działacze partii Razem, którzy od czterech dni protestują przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów domagając się publikacji wyroku TK.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rzecznika rządu Rafała Bochenka "komunikat" Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i rząd nie może tego komunikatu opublikować.

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio powiedział na konferencji prasowej, że pierwszą rekomendacją Komisji jest opublikowanie środowego wyroku TK.

reklama


Źródło:PAP

reklama

  • Polak(2016-03-12 14:21) Odpowiedz 2310

    Naród wybrał, Naród rządzi, Rzeplińskiego nikt nie wybrał więc niech spie..., Jeżeli Kaczyński nie potrafi zrobić porządku z tą hołotą to jak nas obroni przed regularnymi wojskami naszych wrogów. Panie Kaczyński zrób porządek albo odejdź

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • dziadek Franek(2016-03-12 13:44) Odpowiedz 2311

    W Polsce rządzi Naród, nie czy partie polityczne. Kto tego nie pojmie niech się liczy z konsekwencjami. I dobrze by było, żeby politycy opozycji wzięli to sobie do serca. Tak samo jak Naród, który zamienił ich w opozycję. -nie publikuje się efektów spotkań towarzyskich

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • seba(2016-03-12 14:32) Odpowiedz 229

    Widzę, że alkoholik Olbrychski przybył. Spotkanie AA? Anonimowych alkoholików, alimenciarzy. ---Cały przekrój Targowicy, łącznie z marszałkiem sejmu Kidawą-Błońską

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • kobieta sukcesu(2016-03-12 14:34) Odpowiedz 227

    Wydawało się, że obstawiając Palikota na „lidera” lewicy ż ydokomuna w Polsce sięgnęła dna, ale nie – i przed nią jeszcze wszystko, no, może nie wszystko, ale dużo, dużo dennego mułu. Ten alimenciarz Kijowski… ten poseł-dyrektor-sutener, Mieszkowski, z Wrocławia… ten prowokator Hadacz… Gdy kompromitują się kolejni osobnicy w rolach „liderów” trzeba będzie chyba (szczerze i otwarcie!) obsadzić kogoś już wprost wziętego z Loży B’nai B’rith. Pana Hartmana? Ba, za stary jak na KOD-owskich pożytecznych idiotów; chyba rychtują Zandberga… Niby blondyn, więc może przejdzie?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Tara bam, tara bam,(2016-03-12 15:28) Odpowiedz 149

    Dzisiejszy spacer emerytów partyjnych i przemowy Kijowskiego wywołały z pamięci inne marsze przewodniej siły narodu, za która uznaje się PO-Nowoczesna I górnicy, i hutnicy, i murarze, kolejarze, i rolnicy, ogrodnicy, krawcy, tkacze, i spawacze, i cywile, i żołnierze. Wróg nam pieśni nie odbierze! Tara bam, tara bam, wróg nie wydrze pieśni nam!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • przywróćmy ład konstytucyjny którego nie..........(2016-03-12 16:02) Odpowiedz 131

    przestrzegał TK i był stroniczy w ustalaniu konstytucyjności ustaw emerytalnych.Wroku 2007 kwestionuje,w 2010r.uznaje tą samą sprawę za zgodną z konstytucją.Wprowadzenie przez Tuska i Pawlaka niesprawiedliwości społecznej oraz poróżnienia płci TK też się nie dopatrzył pomimo że to ewidentnie rzuca się w oczy poszkodowanym ludziom,którzy mieli spełnione warunki do otrzymania emerytur zepchnięto po 42 latach pracy na śmietnik aby przeżyć a i KE też niedopatrzyła się znamion łamania praw obywatelskich.Reasumując--- nie może być praworządności elastycznej dla widzimisię sędziów,którzy uważają że są PObad prawem.

  • AMERYKA(2016-03-12 17:19) Odpowiedz 121

    ---LEWANDOWSKI-NA PROTEŚCIE-ODDAJ pan NAM NASZE MIEJSCA PRACY ,KTORE ZNISZCZYŁEŚ PRZEZ NIEUDOLNĄ PRYWATYZACJĘ!!!!! ROZLICZ AFERY SWOICH KOLEGÓW. WIDZIMY O CO WAM CHODZI.NIE DBACIE O POLSKĘ .WAM CIĄGLE ZA MAŁO ----- TO JEST ZDRADA.

  • StAAbrA(2016-03-12 15:31) Odpowiedz 110

    Przynajmniej widać , hu iz chu .

  • kALIF(2016-03-12 18:45) Odpowiedz 111

    W walce o władzę Potomkowi KACAPÓW nie cofną się nawet przed sprowokowaniem krwawych rozruchów. Czy w polskim prawie nie ma paragrafu za podżeganie do nienawiści?

  • Ale tupią,(2016-03-12 18:01) Odpowiedz 90

    cz tylko skamlą?

  • xyz(2016-03-12 16:19) Odpowiedz 518

    Należy pokazywać, że PIS (czyli prezes) to nie naród polski!

  • Jak domagają się ...(2016-03-13 11:48) Odpowiedz 10

    ... opublikowania orzeczenia, to nie pod tym adresem.

  • Mark(2016-03-13 14:44) Odpowiedz 10

    Spragnieni powrotu do władzy . To boli. Przywileje, samoloty,galowe przyjęcia, wdzięczność poddanych, rozdawanie stanowisk dla rodzin, przyjaciół Jakież to atrakcyjne. A teraz maja takie prawa pogardzane kmiotki z prawicy. To irytuje i drażni. takie są losy demokracji. We Francji lubiany i u nas M.Platini też kochał władzę, pieniądze. Wypadł z obiegu. Przeszarżował z kasą od Blatera. Władza deprawuje i o tym wiedzą różne Sławki, Grzegorze, Ewy, ale ... jak ćma do światła przyciąga. I tak lewactwo i liberałowie ciągną do władzy kosztem obywateli RP. Kaczor i jego otoczenie nie jest do końca tak skorumpowane / są wyjątki/ i to dla mnie i zapewne większości ludzi w RP jest pociechą, że kraj może się rozwijać i warto popierać prawice RP.

  • Mark(2016-03-13 14:45) Odpowiedz 10

    Spragnieni powrotu do władzy . To boli. Przywileje, samoloty,galowe przyjęcia, wdzięczność poddanych, rozdawanie stanowisk dla rodzin, przyjaciół Jakież to atrakcyjne. A teraz maja takie prawa pogardzane kmiotki z prawicy. To irytuje i drażni. Takie są losy demokracji. We Francji lubiany i u nas M.Platini też kochał władzę, pieniądze. Wypadł z obiegu. Przeszarżował z kasą od Blatera. Władza deprawuje i o tym wiedzą różne Sławki, Grzegorze, Ewy, ale ... jak ćma do światła przyciąga. I tak lewactwo i liberałowie ciągną do władzy kosztem obywateli RP. Kaczor i jego otoczenie nie jest do końca tak skorumpowane / są wyjątki/ i to dla mnie i zapewne większości ludzi w RP jest pociechą, że kraj może się rozwijać i warto popierać prawice RP.

  • Leo(2016-03-12 22:10) Odpowiedz 11

    A nie mogą sobie wyświetlić "orzeczenie" gdzieś na ścianie i poczytać?