Prezydent Andrzej Duda powinien podjąć próbę przełamania impasu wokół Trybunału Konstytucyjnego - ocenili posłowie PSL w piątek, po ogłoszeniu przez Komisję Wenecką opinii w sprawie TK. Zaapelowali do prezydenta o przyjęcie ślubowania od trzech sędziów TK.

- Dotychczas Komisja Wenecka opiniowała o sytuacji w krajach leżących na obrzeżach Europy, dzisiaj faktem stało się opiniowanie na temat sytuacji w Polsce. To już powoduje ubolewanie - mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł PSL Krzysztof Paszyk.

W jego ocenie, PiS i rząd "zakiwał się" jeśli chodzi o impas wokół TK.

"Kiedy sytuacja bardzo szybko wyszła poza granice Polski, wówczas pan minister Waszczykowski zamówił opinię Komisji Weneckiej" - podkreślił.

"Przerosło to to, o co chodziło ministrowi Waszczykowskiemu" - ocenił Paszyk. Szef MSZ Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej, która jest organem doradczym Rady Europy, o wydanie opinii na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 22 grudnia 2015 roku.

Zdaniem Paszyka, opinia Komisji Weneckiej stanowi uwiarygodnienie środowego orzeczenia TK, a sama KW nie ma zastrzeżeń wobec działalności Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Jak mówił, klub PSL apeluje do prezydenta, by jako strażnik konstytucji podjął inicjatywę w sprawie sporu wokół TK. Według posła PSL, to do prezydenta "należy teraz ruch", gdyż Andrzej Duda powinien powrócić do swoich wcześniejszych zapowiedzi, by na forum Narodowej Rady Rozwoju z udziałem środowisk politycznych i prawniczych podjąć próbę wypracowania kompromisu.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Rząd uznaje jednak, że TK wydał nie wyrok, a "komunikat" i nie może wobec tego go opublikować.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział, że prezydent powinien przyjąć ślubowanie od "trzech legalnie wybranych sędziów TK". Jak dodał, nie ma pozwolenia na zmianę konstytucji, co popierają PiS i Kukiz'15.

"Powoli mamy wrażenie, że Polacy mogą czuć się zagrożeni, dlatego że paraliż Trybunału może spowodować, że w przyszłości rząd będzie chciał wprowadzać takie ustawy, które będą godziły w wolności obywatelskie" - mówił Stefaniak.

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".