statystyki

PSL: Prezydent powinien przełamać impas wokół TK

11.03.2016, 18:12; Aktualizacja: 11.03.2016, 18:19
Prezydent Andrzej Duda

Klub PSL apeluje do prezydenta, by jako strażnik konstytucji podjął inicjatywę w sprawie sporu wokół TKźródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda powinien podjąć próbę przełamania impasu wokół Trybunału Konstytucyjnego - ocenili posłowie PSL w piątek, po ogłoszeniu przez Komisję Wenecką opinii w sprawie TK. Zaapelowali do prezydenta o przyjęcie ślubowania od trzech sędziów TK.

Reklama


Reklama


- Dotychczas Komisja Wenecka opiniowała o sytuacji w krajach leżących na obrzeżach Europy, dzisiaj faktem stało się opiniowanie na temat sytuacji w Polsce. To już powoduje ubolewanie - mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł PSL Krzysztof Paszyk.

W jego ocenie, PiS i rząd "zakiwał się" jeśli chodzi o impas wokół TK.

"Kiedy sytuacja bardzo szybko wyszła poza granice Polski, wówczas pan minister Waszczykowski zamówił opinię Komisji Weneckiej" - podkreślił.

"Przerosło to to, o co chodziło ministrowi Waszczykowskiemu" - ocenił Paszyk. Szef MSZ Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej, która jest organem doradczym Rady Europy, o wydanie opinii na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 22 grudnia 2015 roku.

Zdaniem Paszyka, opinia Komisji Weneckiej stanowi uwiarygodnienie środowego orzeczenia TK, a sama KW nie ma zastrzeżeń wobec działalności Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Jak mówił, klub PSL apeluje do prezydenta, by jako strażnik konstytucji podjął inicjatywę w sprawie sporu wokół TK. Według posła PSL, to do prezydenta "należy teraz ruch", gdyż Andrzej Duda powinien powrócić do swoich wcześniejszych zapowiedzi, by na forum Narodowej Rady Rozwoju z udziałem środowisk politycznych i prawniczych podjąć próbę wypracowania kompromisu.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Rząd uznaje jednak, że TK wydał nie wyrok, a "komunikat" i nie może wobec tego go opublikować.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział, że prezydent powinien przyjąć ślubowanie od "trzech legalnie wybranych sędziów TK". Jak dodał, nie ma pozwolenia na zmianę konstytucji, co popierają PiS i Kukiz'15.

"Powoli mamy wrażenie, że Polacy mogą czuć się zagrożeni, dlatego że paraliż Trybunału może spowodować, że w przyszłości rząd będzie chciał wprowadzać takie ustawy, które będą godziły w wolności obywatelskie" - mówił Stefaniak.

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • tedi(2016-03-13 20:16) Odpowiedz 60

  Pan prezydent opowiedział się już po jednej stronie.Nie ma charakteru, aby pokazać niezależność od prezesa!

 • EU(2016-03-11 18:47) Odpowiedz 52

  Obecnie urzędujący Prezydent? Impas wokół TK może tylko rozwiązać Pan Prezes Jarosław Kaczyński i o tym wszyscy wiedzą. Bez jego akceptacji inni są tylko marionetkami , i taka jest prawda.

 • Inspektor Pracy(2016-03-11 18:59) Odpowiedz 34

  Naród chce aby ROZWIĄZAĆ TK gdyż nie orzeka on tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach do wcześniejszego wieku emerytalnego ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości POwiedział:Kocham SBków ,Kocham Milicje ,Kocham Wojskowych gdyż to Oni ochraniali mnie jak ćpałem maqryche w hotelu spółdzielni Świetlik ale POtem publicznie też oświadczył" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać.

 • kALIF(2016-03-11 18:41) Odpowiedz 15

  ŻADNYCH USTĘPSTW BOLSZEWICKIEJ HOŁOCIE Powinniśmy prowadzić walkę z komunizmem na śmierć i życie. To nie jest walka o piłkę w tenisie, ani o bilę w bilardzie lub wieżę w szachach. To jest walka o najszczytniejsze ideały ludzkości. A w walce na śmierć i życie nie udziela się ‘forów’.JAK PROROCZO dziś brzmią słowa Mackiewicza – My musimy komunizm wyniszczyć, wyplenić, wystrzelać! Żadnych względów, żadnego kompromisu!

 • BoloiLolo(2016-04-02 06:50) Odpowiedz 00

  Zastanawiam się dlaczego Wielki Trybunał Dziadków w myśl Art.77 konstytucji , który jest w ścisłym związku z Art.417 KC nie reagował na zło czynione oraz Upodlenie Narodu Polskiego przez takie instytucje jak Amber Gold i inne,,,,niech czytelnicy sami ocenią te FAKTA....Upodlenia Narodu Polskiego.

 • patriota(2016-03-11 20:35) Odpowiedz 04

  Oczywiście, ;powinien brać przykład z Piłsudzkiego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama