statystyki

Obrady Komisji Weneckiej: Opinia wykracza poza zakres wniosku polskiego MSZ

11.03.2016, 12:02; Aktualizacja: 11.03.2016, 12:02
Obrady Komisji Weneckiej

Obrady Komisji Weneckiejźródło: PAP

Wiele uwag Komisji Weneckiej ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego miało charakter polityczny; jej opinia wykroczyła poza zakres wniosku polskiego MSZ, co stanowiło zachowanie nielojalne – ocenia polska strona.

Reklama


Reklama


W Wenecji rozpoczęło się w piątek dwudniowe posiedzenie plenarne Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, znanej pod nazwą Komisja Wenecka. Wyda ona opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce.

W dokumencie pt. "Argumenty ws. projektu opinii Komisji Weneckiej w sprawie nowelizacji ustawy z 25 czerwca 2015 r. o TK", do którego dotarła PAP, strona polska podkreśla, że szef polskiej dyplomacji zwrócił się do Komisji Weneckiej o ocenę grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, a jego pytanie "nie dotyczyło dotychczasowych kontrowersji związanych z Trybunałem".

"Natomiast Komisja w swojej opinii wykroczyła poza zakres wspomnianego wniosku, odnosząc się m.in. do problemu kompletności składu Trybunału, czy sposobu obsady stanowisk. Wyjście przez Komisję poza zakres wniosku stanowiło zachowanie nielojalne wobec wnioskodawcy mogące wpływać negatywnie na autorytet Komisji i wydanych przez nią opinii” – napisano w dokumencie.

Strona polska ocenia, że „wiele uwag Komisji miało charakter czysto polityczny”, do czego nie jest ona umocowana, bo jest organem eksperckim, a nie politycznym, jak np. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

Opinia Komisji Weneckiej nie ma charakteru wiążącego, lecz zawierać będzie propozycje i rekomendacje. Polska delegacja, przybyła na posiedzenie, podczas czwartkowych wstępnych rozmów z przedstawicielami Komisji, zwróciła się o wprowadzenie zmian do projektu opinii.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • KW to ten stwór polityczny jak TK. Róbcie swoje(2016-03-11 12:29) Odpowiedz 120

  Dlatego taką opinię można tylko a/a. Drogi rządzie masz poparcie 37% obywateli ostatni sondaż. TK postawił się ponad prawem nie stosując wobec Ustawy domniemania konstytucyjności,a więc TK złamał Ustawę i jego opinia to nie wyrok .

 • ???(2016-03-11 12:51) Odpowiedz 110

  Rozdział I Art. 4. Konstytucji RP............................... 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. .......................... Przedstawiciele to SEJM i SENAT i PREZYDENT a nie TK Dlatego TK powinien stosować się do Ustawy. Może orzekac by ją zmienić ,ale wcześniej powinien się do niej zastosować. Tego TK nie zrobił i złamał Konstytucję (domniemanie konstytucyjności ustawy obowiązuje).

 • Zle sie dzialo i UE nie reagowala,naprawa je Rzad(2016-03-11 13:05) Odpowiedz 110

  Komisja Wenecka w swojej opinii wykroczyła poza zakres wspomnianego wniosku, odnosząc się m.in. do problemu kompletności składu Trybunału, czy sposobu obsady stanowisk. Wyjście przez Komisję poza zakres wniosku stanowiło zachowanie nielojalne wobec wnioskodawcy mogące wpływać negatywnie na autorytet Komisji i wydanych przez nią opinii” – napisano w dokumencie. Strona polska ocenia, że „wiele uwag Komisji miało charakter czysto polityczny”, do czego nie jest ona umocowana, bo jest organem eksperckim, a nie politycznym, jak np. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

 • StAAbrA(2016-03-11 15:17) Odpowiedz 50

  Komisja wenecka , to lobby łańcuchowo -trybunałowe - jak mówią , czyli kolejne sługusy banków i korporacji . A dokładniej : psy łańcuchowe ponadnarodowej mafii .

 • domokracja ?!!!(2016-03-11 15:36) Odpowiedz 20

  mędrcy świata monarchowie po co żeście tu przybyli aby zbadać sprawę wprowadzenia stanu wojennego w 1981, legalność obrad okrągłego stołu i 1 "wolnych" wyrobów w 1989r. Suchocka wam pomoże

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama