statystyki

Protesty pod KPRM: Partia Razem wyświetla napisy na rządowym budynku

10.03.2016, 21:00; Aktualizacja: 10.03.2016, 21:10
Protest przed KPRM zorganizowany przez Partię Razem

Protest przed KPRM zorganizowany przez Partię Razemźródło: PAP

W czwartek wieczorem przed KPRM odbyła się demonstracja KOD z udziałem polityków m.in. PO, Nowoczesnej i Zielonych; w tym samym czasie i miejscu demonstrowali zwolennicy Partii Razem. Uczestnicy obu zgromadzeń domagali się opublikowania środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Reklama


"Trybunał stoi na straży praw obywateli, domagamy się publikacji jego wyroku i wykonania go" - mówił lider KOD Mateusz Kijowski. Podkreślał, że zapowiedź legalnie wybranej władzy, że nie opublikuje wiążącego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jest skandaliczna i wzbudza sprzeciw obywateli.

Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) mówiła, że Polska jest własnością obywateli, a "nie jednego polityka, a szczególnie polityka PiS". W związku z tym - podkreślała - politycy PiS powinni pamiętać o milionach Polaków, którzy w referendum opowiedzieli się za obowiązującą konstytucją. Zapowiedziała, że Nowoczesna będzie zbierać podpisy pod petycją "w obronie konstytucji i demokracji". Dodała, że ugrupowanie chce zebrać ich więcej niż było głosów oddanych na PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Protest przed KPRM

Protest przed KPRM

źródło: PAP

Barbara Nowacka (ZL) mówiła, że Polacy mogą tworzyć społeczeństwo obywatelskie dzięki temu, że mają konstytucję, która broni ich praw. "I żadna partia nie ma prawa ich deptać. To, że się różnimy, nie zmienia tego, że w sprawach kardynalnych - takich jak obrona konstytucji - stoimy ramię w ramię" - zaznaczyła.

Przeciwko działaniom PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego protestowały też posłanki PO: Małgorzata Kidawa Błońska oraz Agnieszka Pomaska. Przekonywały, że społeczeństwo nie pozwoli na łamanie konstytucji.

Po przemówieniach uczestnicy demonstracji przeszli przed Rządowe Centrum Legislacji, skandując "Beata publikuj wyrok" i "Wolność, Równość, Konstytucja; zostawili tam "prezent" od Nowoczesnej - drukarkę "do wydrukowania" orzeczenia TK oraz kartki z jego treścią.

Protest przed KPRM

Protest przed KPRM

źródło: PAP

Z kolei demonstrujący działacze Partii Razem wyświetlili na fasadzie KPRM najpierw napis: "granica została przekroczona, dziś Trybunał, jutro wybory", a potem wezwanie do publikacji wyroku i cytaty z konstytucji. Skandowali: "Nie PiS-owskiej oligarchii" oraz "Beata publikuj wyrok". Zapowiadali, że będą protestowali "do skutku".

W środę Trybunał uznał w wyroku, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS jest niezgodna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według TK nowela uniemożliwiła TK "rzetelne i sprawne działanie" i ingerowała w jego niezależność. TK w 12-osobowym składzie zakwestionował m.in. określenie pełnego składu Trybunału, jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

O uznanie niekonstytucyjności noweli wnosili posłowie PO, posłowie Nowoczesnej i PSL oraz RPO, I prezes SN i KRS.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył w środę, że "komunikat" Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i rząd nie może tego komunikatu opublikować.

Kijowski w czwartek w południe zapraszał na demonstrację "wszystkie siły demokratyczne w Polsce". (PAP)

wni/ kno/ eaw/ abr/

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • x(2016-03-11 07:39) Odpowiedz 72

  czy wyświetlili na budynku również podobiznę Marksa i Engelsa?

 • Wszystko jasne(2016-03-11 09:42) Odpowiedz 60

  Wojna hybrydowa Putina przybiera na sile.----------- ---------------------------------------------i pytanie do @ - x (dzisiaj 07:39)----------------A publikacja w Gazecie Wyborczej by nie wystarczyła?

 • Wolfram(2016-03-11 08:46) Odpowiedz 41

  Mamy demokrację czyli psy szczekają karawana idzie dalej.

 • ELA(2016-03-11 08:23) Odpowiedz 41

  Jakie protesty? Tam było tylko ponad sto ludzi,więc to raczej proteściki. Większość tych co protestowali to byli politycy PO,N i byli politycy lewicy, czyli ci ,którzy najwięcej stracili. Tylko ,żeby bronić prawa?,samemu trzeba go przestrzegać.Alimenty zgodnie z prawem trzeba płacić,więc o jakie prawo walczy KOD?

 • dobry pomysł - daje wiele do myślenia(2016-03-11 09:37) Odpowiedz 40

  Dobrze by było, gdyby wyświetlili "Aneks do" oraz np.wyrok dla "biznesmenów" z afery Amber gold LOTu, informatycznej i kilkudziesięciu innych.

 • komune trzeba lać pałami(2016-03-11 08:49) Odpowiedz 31

  a komuchów do pierdla

 • as(2016-03-11 02:30) Odpowiedz 33

  polska ma wiele cech podobnych do ukrainy , ci ludzie co tam stoja to wiedza po co stoja , z jakim skutkiem ,dziwie sie tym ludziom , widac nie maja innego godniejszego zajecia , sa wybory ,sa referenda sa inne mozliwosci w zyciu bym tam nie stal

 • Rozwiązać TrybunałKonstytucyjny(2016-03-11 12:10) Odpowiedz 30

  Rozwiązać TK....... Żyję już w tym Polskim kraju tak dlugo ,że zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. ............Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach z wcześniejszego wieku emerytalnego ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości POwiedział:Kocham SBków ,Kocham Milicje ,Kocham Wojskowych gdyż to Oni ochraniali mnie jak ćpałem w hotelu spółdzielni Świetlik ale POtem publicznie też oświadczył" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać

 • wujek(2016-03-11 10:32) Odpowiedz 30

  powiedzieć wam lemingi z PO i Nowoczesnej gdzie sobie możecie wsadzić ten "wyrok"? Opublikujcie go.. w gadzinowce Wyborczej albo na "Pudelku" lub "Nasze klasie". Jaki wyrok taka publikacja.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama