Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, na którym ma zostać ogłoszony wyrok ws. nowelizacji ustawy o TK, jest niezgodne z prawem - ocenił w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jego zdaniem TK "staje się trzecią izbą parlamentu".

"Trybunał Konstytucyjny powinien przestrzegać prawa, wczorajsze posiedzenie i dzisiejsze posiedzenie jest niezgodne z prawem, niezgodne z obowiązującym prawem, to bardzo źle i bardzo niedobrze, bo to TK powinien być wzorem dla respektowania prawa, a działania TK wykraczają poza prawo, łamią prawo, są prowadzone niezgodnie z prawem, to bardzo źle i bardzo niedobrze" - powiedział Karczewski.

Dodał, że martwi go i jest zaskoczony, że orzeczenie TK trafiło do polityków Platformy Obywatelskiej. "To sytuacja niespotykana, karygodna i bardzo dziwna. Ale ona świadczy o tym, że Trybunał Konstytucyjny staje się trzecią izbą parlamentu, że staje się izbą polityczną, i że jego działania są działaniami politycznymi, a nie działaniami, do których jest powołany" - ocenił marszałek Senatu.

Portal wpolityce.pl napisał, że od dwóch tygodni niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej "i inni przedstawiciele establishmentu III RP wzajemnie przesyłają sobie, poprawiają i komentują projekt orzeczenia, jaki ma wydać Trybunał Konstytucyjny". Portal opublikował też 269-stronicowy dokument, który - jak zaznaczają dziennikarze portalu - jest projektem orzeczenia Trybunału z 9 marca. Wiceszef PO Borys Budka zaprzeczył, jakoby posłowie PO mieli dostęp do projektu wyroku.

Trybunał Konstytucyjny ma w środę ogłosić wyrok ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Uznania jej za niekonstytucyjną chcą posłowie PO, Nowoczesnej i PSL oraz RPO, I prezes SN i KRS. Według rządu jakakolwiek decyzja nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa, a rozprawa to tylko "spotkanie sędziów".

We wtorek 12-osobowy skład TK przez cały dzień słuchał skarżących, którym zadawał też pytania. W TK nie stawił się nikt z Sejmu, Rady Ministrów i Prokuratora Generalnego. Według nich sprawa powinna być rozpoznana - tak jak przewiduje nowela - w składzie 13-osobowym oraz według kolejności wpływu. TK oddalił wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o odroczenie rozprawy.

Nowela - przyjęta w grudniu ub.r. przy sprzeciwie całej opozycji - stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu.