statystyki

USA: W ataku lotniczym w Somalii zabito 150 islamistów

07.03.2016, 21:19; Aktualizacja: 07.03.2016, 21:19
dżihad-terroryści

Jak zaznaczyło ministerstwo obrony, przed uderzeniem obóz monitorowano przez kilka tygodni, a zebrane dane wywiadowcze wskazywały na bezpośrednie zagrożenie ze strony szkolonych tam ludzi. źródło: ShutterStock

W sobotnim ataku powietrznym sił zbrojnych USA na obóz szkoleniowy islamistów w Somalii zabito ponad 150 bojowników terrorystycznego ugrupowania Al-Szabab - poinformował w poniedziałek Pentagon.

Reklama


Reklama


Według niego w akcji przeciwko obozowi Raso, położonemu 190 kilometrów na północ od stolicy Somalii Mogadiszu, wzięły udział zarówno samoloty pilotowane, jak i bezzałogowe.

Jak zaznaczyło ministerstwo obrony, przed uderzeniem obóz monitorowano przez kilka tygodni, a zebrane dane wywiadowcze wskazywały na bezpośrednie zagrożenie ze strony szkolonych tam ludzi.

"Wiedzieliśmy, że zamierzają opuścić obóz i że stanowią bezpośrednie zagrożenie dla działających w Somalii wojsk USA i sił AMISOM (Misji Unii Afrykańskiej w Somalii)" - powiedział rzecznik Pentagonu, komandor Jeff Davis. Odmówił jednocześnie podania jakichkolwiek szczegółów na temat tego, co mogłoby być celem planowanego przez Al-Szabab ataku.

To powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie zostało w 2011 roku wyparte z Mogadiszu przez siły afrykańskie, ale zachowało w Somalii swe pozycje, ustawicznie podejmując ataki na agendy wspieranego przez Zachód rządu oraz na hotele i restauracje w stolicy. Dokonywało także zamachów w Kenii i Ugandzie, które mają swoje kontyngenty w siłach AMISOM.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama