statystyki

"Wall Street Journal": USA oczekują, że Polska wprowadzi rekomendacje Komisji Weneckiej w sprawie TK

05.03.2016, 19:48; Aktualizacja: 05.03.2016, 19:48

„Wall Street Journal” pisze w sobotę, że „USA nalegają na Polskę, by zakończyła spór konstytucyjny”. Gazeta wskazuje, że „dyplomaci mówią, iż Warszawa powinna cofnąć posunięcia”, które ograniczyły władzę Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Reklama


„Dyplomaci USA, którzy przebywali ostatnio z wizytą w Polsce, powiedzieli przedstawicielom rządu, że oczekują, iż Polska wprowadzi rekomendacje czołowej europejskiej organizacji praw człowieka, by Warszawa wycofała swe najnowsze posunięcia ograniczające uprawnienia najwyższego sądu tego kraju do orzekania przeciwko rządowym ustawom” – pisze amerykański dziennik.

„WSJ” odnotowuje, że zmiany te zostały ostro skrytykowane w projekcie opinii Komisji Weneckiej, która jest organem doradczym Rady Europy. Gazeta podkreśla, że Komisja Wenecka uznała w tym projekcie, iż zmiany w Trybunale Konstytucyjnym przeprowadzone przez obóz rządzący spowolnią działalność Trybunału, sprawiając, iż stanie się on „nieskutecznym strażnikiem Konstytucji”.

„WSJ” pisze następnie, powołując się na „osobę zaznajomioną z negocjacjami”, iż amerykańskie oczekiwanie wycofania się z tych zmian „zirytowało polski rząd”.

W końcowej części artykułu „WSJ” nawiązuje do szczytu NATO, którego gospodarzem będzie w lipcu Polska oraz przypomina, że nasz kraj od lat zabiega o stałą obecność militarną NATO.

Gazeta pisze, że rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner odmówił wypowiadania się o „szczegółach rozmów dyplomatycznych z polskim rządem”, ale powiedział, że USA prowadzą ze stroną polską szczerą wymianę poglądów na różnie kwestie, w tym na „charakter i jakość” demokracji w Polsce.

Zapytany, czy ta kwestia mogłaby mieć wpływ na plany militarne USA, czy NATO, Toner powiedział: „Polska jest sojusznikiem w NATO i oczekujemy pomyślnego szczytu NATO w lipcu w Warszawie”. Dodał, że oczekuje się, iż ćwiczenia wojskowe będą kontynuowane. „Jak zapowiedział ostatnio prezydent (Barack Obama) zamierzamy zwiększać nasze zaangażowanie w Europie, w tym w Polsce, a nie zmniejszać” – podkreślił.

„WSJ” pisze na zakończenie, że John Kerry uznał kwestię Trybunału Konstytucyjnego za jedno z „wewnętrznych wyzwań” Polski, kiedy gościł w zeszłym miesiącu szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

Gazeta przytacza też wypowiedź Marka Tonera, który w grudniu zeszłego roku informował, że strona amerykańska podniosła tę kwestię w kontaktach z przedstawicielami polskich władz. Toner podkreślił wtedy, że „każda demokracja potrzebuje silnych mechanizmów kontrolnych, potrzebuje niezależności sądowej”. Uznał to za kluczowe elementy „konstytucyjnej demokracji i ustanowienia rządów prawa”.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • StAAbrA(2016-03-05 22:02) Odpowiedz 166

    Amerykańska gazeta forsuje ubecki tk w POlsce ?! Ciekawe , co na to ich prezydent - rzekomo kapitalistyczny i podobno demokratyczny ...

  • Pan Murzyński - Filipiński(2016-03-05 23:56) Odpowiedz 166

    Wypowiedzi polityków publikowanych w różnym czasie skleciliście artykuł sugerujący, że nawet prezydent USA jest zainteresowany sytuacją Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Proponuję troszkę przyhamować, za chwilę napiszecie, że Departament Stanu upomina się o niezależną prokuraturę. Jeszcze nie jesteśmy mocarstwem i z tego co wiem stanie się to nieprędko. Świat zajęty jest swoimi. Sprawą TK interesuje się jedynie UE i to z wiadomych powodów. USA zaś bardziej interesuje się sytuacją w Wenezueli niż w jakimś średniej wielkości europejskim kraju.

  • dziadek Franek(2016-03-06 08:02) Odpowiedz 163

    Czy celem tego artykułu jest osłabienie zaufania Polaków do USA? Czy to jest oficjalne stanowisko Rządu USA? A może to tylko jakieś wypociniy skorumpowanego dziennikarzyny WSJ a szanowany portal zupełnie niepotrzebnie robi z tego sensację...To sprawa ZDRADKA Chobielina i jego żony .

  • myśliwy(2016-03-06 08:21) Odpowiedz 132

    do @ StAAbrA(2016-03-05 22:02)-------Jeżeli już to nie Amerykanie ładują Polaków w butelkę tylko Zydostwo zamieszkałe tymczasowo w USA.

  • zofia(2016-03-06 08:32) Odpowiedz 121

    Mało kto zdaje sobie sprawż tego że USA od niedawna mają ,,nową’’ konstytucję. Nie dawno SN USA narzucił wszystkim stanom legalizację ,,małżeństw jednopłciowych’’ uzasadniając to treścią Konstytucji USA z przed ponad 2 wieków. Wyrok ten oznacza że sędziowie SN wierzą iż Ojcowie Założyciele USA pisząc tekst konstytucji tak napisali ten tekst aby gwarantował on współczesne oczekiwania mniejszości seksualnych. Jest to oczywista bzdura. Autorzy Konstytucji USA z pewnością takich poglądów ani intencji nie mieli. Zatem Konstytucja USA nigdy nie zawierała i w istocie nie zawiera treści które legitymizują instytucje homomałżeństw.

  • Tak bedzie i w Polsce ... wczesniej niz później (2016-03-05 23:17) Odpowiedz 810

    Jest takie porzekadło ... "Niejednego KARŁA ... ŻĄDZĄ WŁADZY ... ZŻARŁA"

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • bzde(2016-03-05 21:39) Odpowiedz 718

    prezes już odpowiedział...Przeszliśmy z pierwszej ligi, czasami będąc ważni w ekstraklasie, do drugiej ligi, śmiesząc i dziwiąc , bo bez unii i naszych emigrantów, którzy przysyłają co roku kl;ka miliardów euro bylibyśmy ...Ile prezes otrzymuje kasy na swojego kota ze wschodu? Tyle zła co on robi, to tylko może pochodzi od Putina...

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • baca(2016-03-06 11:46) Odpowiedz 72

    Ale przecież PiS nie zmienił uprawnień TK, bo te są w konstytucji. A poza tym TK a sąd najwyższy to dwie różne instytucje w naszym kraju. By się tam na zachodzie przestali opierać na mediach.

  • Amerykańscy dyplomaci mówią do polskich(2016-03-06 12:14) Odpowiedz 53

    dyplomatów poprzez gudłajską gazetę. Podobnie jak Komisja Wenecka. Gdyby gudłajom zamknąć gęby, to na świecie zapadłaby martwa cisza.

  • obserwator(2016-03-05 21:19) Odpowiedz 516

    to, że Waszczykowski przez chwilę zapytał, to nie znaczy że chciał odpowiedzieć.. Tylko pozytywna odpowiedź nas zadawala...Resztę mamy gdzieś. Jarosław, ********** że go nie internopaano. Najważniejszy mały pajac w ****e.Cała Polska się z niego śmieje...cghory gnom... .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ignac(2016-03-06 19:05) Odpowiedz 10

    My oczekujemy zniesienia wiz do USA, alternatywą jest wprowadzenie wiz dla USmanów. Wybór należy do Ameryki