statystyki

Petru apeluje o udział w manifestacji. Chce, aby rząd dostosował się do raportu KW

03.03.2016, 16:48
Petru apeluje o udział w manifestacji. Chce, aby rząd dostosował się do raportu KW

Petru apeluje o udział w manifestacji. Chce, aby rząd dostosował się do raportu KWźródło: Materiały Prasowe

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaapelował do pozostałych partii opozycyjnych i Polaków o udział w manifestacji, która ma odbyć się w Warszawie 12 marca. Jej celem ma być nakłonienie rządu do zastosowania się do opinii Komisji Weneckiej ws. wprowadzonych zmian w TK.

Reklama


Reklama


W przyszłym tygodniu (8 i 9 marca) Trybunał Konstytucyjny ma zająć się nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS. Nowelę tę zaskarżyli posłowie Nowoczesnej, PO i PSL, a także I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Wszystkie wnioski TK połączył do wspólnego rozpoznania. Z kolei 11 marca opinię na temat zmian w ustawie o TK ma wydać również Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy. Ujawniony w ostatni weekend projekt tej opinii krytycznie odnosił się do wprowadzonych zmian.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej szef Nowoczesnej ocenił, że wszystko wskazuje na to, iż PiS nie będzie chciał zrealizować zaleceń Komisji Weneckiej, ani nie będzie chciał realizować wyroku Trybunału. Jak mówił, świadczą o tym pierwsze reakcje partii rządzącej na projekt opinii Komisji.

"W związku z tym, że wszystko na to wskazuje, iż PiS nie będzie chciało wprowadzać ani zaleceń Komisji Weneckiej, ani werdyktu TK jedynym sposobem, aby zmusić rząd do przywrócenia ładu konstytucyjnego, są protesty na ulicach polskich miast" - stwierdził Petru.

Zaapelował o obecność 12 marca o godz. 12 na manifestacji, która ma odbyć się w Warszawie. "To jest apel ponadpartyjny, szczególnie do Komitetu Obrony Demokracji, PO, PSL, szeroko rozumianej lewicy, do części ugrupowania Kukiz'15 i do wszystkich tych osób, które głosowały na PiS i teraz tego żałują. Żałują, bo głosując na PiS (...) nie sądzili zapewne, że PiS pod hasłem +dobrej zmiany+ tak naprawdę ukrył chęć łamania konstytucji" - oświadczył Petru. W jego ocenie, wiele z tych osób jest obecnie zaskoczonych tym, co dzieje się w Polsce.

"Tego typu marsze mają doprowadzić do dobrej zmiany, czyli do korekty tych wszystkich rzeczy, które doprowadziły do złamania ładu konstytucyjnego w Polsce" - dodał.

W marszu Nowoczesnej nie wezmą udziału posłowie Kukiz'15. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP, rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza "to nie jest miejsce i czas, żeby wyprowadzać ludzi na ulicę". "Absolutnie nie weźmiemy udziału w takim marszu, uważamy, że o demokrację można skutecznie walczyć w parlamencie, proponując demokratyczne zmiany systemowe i ustrojowe" - podkreślił.

Decyzji nie podjęli jeszcze politycy PO. "Będziemy czekać co dalej, jaka będzie ostatecznie opinia Komisji Weneckiej. Sądzę, że organizowanie dzisiaj czegokolwiek na wyrost, to trochę za wcześnie" - powiedział PAP wiceszef klubu PO i lider mazowieckiej Platformy Andrzej Halicki.

Zaskoczenia apelem Nowoczesnej nie kryją działacze PSL. Rzecznik klubu PSL Jakub Stefaniak powiedział PAP, że "obrona demokracji nie to jest sztafeta". "Szkoda, że o takim apelu dowiadujemy się z mediów, apel jest dla nas zaskoczeniem i postawieniem przed faktem dokonanym. Z drugiej strony wiadomo, że trzeba bronić demokracji przed PiS-em, nie podobają nam się ich działania, sama obrona demokracji z pewnością jest dobra" - podkreślił.

Projekt nowelizacji ustawy o TK - którą badać będzie w marcu Trybunał i w sprawie której opinię ma wydać Komisja Wenecka - złożyli w Sejmie 15 grudnia ub.r. posłowie PiS, izba uchwaliła ją 22 grudnia po burzliwej debacie, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelę 28 grudnia, tego samego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.

Nowela, uchwalona przy sprzeciwie opozycji, stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą.

W składzie 7 sędziów będą badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu, a co do zasady rozprawa w TK nie może się odbyć wcześniej niż po trzech miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po sześciu miesiącach.

W projekcie opinii Komisja Wenecka w konkluzjach wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Komisja wita z uznaniem fakt, że wszyscy polscy rozmówcy wyrażali przywiązanie do Trybunału jako gwaranta nadrzędności konstytucji w Polsce.

Jednak dopóki sytuacja kryzysu konstytucyjnego odnoszącego się do TK pozostaje nierozwiązana i dopóki Trybunał nie może wykonywać pracy w skuteczny sposób, zagrożone są nie tylko rządy prawa, ale także demokracja i prawa człowieka - stwierdzono.

Według projektu opinii przepisy nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS z 22 grudnia, wpływające na efektywność TK, powinny zostać usunięte.

W środę wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski zaproponował sekretarzowi generalnemu Rady Europy Thorbjoernowi Jaglandowi oraz samej Komisji Weneckiej przełożenie terminu wydania ostatecznej opinii. Biuro Komisji Weneckiej poinformowało w czwartek, że uchwalenie opinii ws. zmian dot. polskiego Trybunału Konstytucyjnego nastąpi w dniach 11-12 marca.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • KALIF(2016-03-03 18:07) Odpowiedz 177

  TY RUSKI POTOMKU KACAPÓW WOŃ Z POLSKI Marsze KOD tylko i wyłącznie podkreślają chaos, bo jak się traci orientację, to się krzyczy i ciska na wszystkie strony.

 • Leo(2016-03-03 17:40) Odpowiedz 167

  Petru przyjedzie na Rubikoniu.

 • Chce?(2016-03-03 17:58) Odpowiedz 156

  A może chce siku?

 • Bomar(2016-03-03 17:59) Odpowiedz 146

  Będziecie podskakiwać ? Jeżeli tak to przyjdę popatrzeć.

 • Bert(2016-03-03 20:05) Odpowiedz 136

  Polaków łaskawco, to ty nie zapraszaj. Tyle masz wspólnego z Polakami, co banksterzy którzy cię sponsorują - razem robicie Polaków w rubikonia.

 • Krzywonos i Peteru(2016-03-03 22:16) Odpowiedz 113

  Krzywonos proponuje miesięcznicę Komitetu Obrony Draństwa - czytaj -w obronie jej emerytury ,wszyscy inni mają wypierd... do roboty aż nie umrą. Powiedzcie sami jak bardzo trzeba być POmylonym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w **** Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia. Pani Beato -list do Pani w sprawie POsłanki Krzywnos. -zwracamy się do Pani w sprawie finansowania z budżetu Premiera RP Emerytury POsłanki Krzywonos .................Jak bardzo trzeba być POdłym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w **** Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.

 • Polak(2016-03-03 22:10) Odpowiedz 94

  W czasach tak zwanej "demokracji" PO - takich protestujacych KOD-u rozpedzila by policja palami i armatkami wodnymi, a co poniektorzy wyladowali by za kratkami lub w psychjatrykach - to byly ich "demokratyczne" dzialania. Sluchajac (Soros-Balcerowicz-Petru- nowoczesnej, po czy psl robi sie niedobrze - to maciciele, oszusci i zdrajcy.

 • powalony..........................................(2016-03-03 20:28) Odpowiedz 82

  łeb a we łbie młot i sierp......

 • Najczęściej tak bywa i trzeba to zrozumieć (2016-03-03 18:33) Odpowiedz 73

  Najśmieszniej jest, jak epitetami ... KACAPY" obszczekują Innych ... "ofiary pękniętego kon-dona jakiegoś ruskiego Żołdaka z plemienia KAŁMUKÓW".

 • dziadek Franek(2016-03-04 07:40) Odpowiedz 54

  do @ -antykomunista - Czyli co, prawo według resoraków Petru i Brejzy polega na tym że bandziory złodzieje mogą bezkarnie kraść mordować brać łapówy i nie można ich skazać. -a ja boje się planu Balcerowicza z Petru w tle.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • drwal(2016-03-04 07:43) Odpowiedz 42

  do @ Leo(2016-03-03 17:40)--------------rubi koń i sześciu króli w jednej osobie, żenada

 • antykomunista(2016-03-04 06:50) Odpowiedz 48

  Brawo Panie Petru! Tak trzeba dzialac dla obrony normalnosci, ktora psuja narodowo-bolszewicke oszolomy. A te poprzednie wpisy - to widze ze hejterzy dzialaja bardzo aktywnie....ale humorek im przejdzie jak sie bolszewizm umocni....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama