statystyki

Kukiz'15 chce 3 tys. miesięcznego dodatku do emerytury dla kombatantów II wojny światowej

02.03.2016, 12:12
pieniądze, złoty, złotówka, pensja

Według szacunków Kukiz'15, projekt będzie kosztował Skarb Państwa 12 milionów złotych miesięcznie. źródło: ShutterStock

Dodatek do emerytury dla kombatantów w wysokości 3 tysięcy zł. miesięcznie, a 1,5 tys. zł. dla małżonków zmarłych kombatantów - zakłada projekt ustawy o zaopatrzeniu dodatkowym dla kombatantów II wojny światowej, autorstwa Kukiz'15. Projekt w środę ma trafić do marszałka Sejmu.

Reklama


Reklama


Poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że celem projektu ustawy o zaopatrzeniu dodatkowym dla kombatantów II wojny światowej jest wsparcie kombatantów i ich rodzin, którzy są w ciężkiej sytuacji, brakuje im środków na godną egzystencję i na lekarstwa. Jak podkreślił, to gest wdzięczności narodu polskiego wobec żyjących jeszcze obrońców ojczyzny.

Według szacunków Kukiz'15, projekt będzie kosztował Skarb Państwa 12 milionów złotych miesięcznie. "To są stosunkowo niewielkie pieniądze, jeśli zważymy na świadczenia socjalne, które państwo polskie przyznaje różnym grupom społecznym. Zaangażowanie, oddanie i poświęcenie (kombatantów) jest niewspółmierne do kosztów, jakie państwo poniesie z tytułu świadczenia, tym bardziej, że grono tych osób jest z każdym dniem jest coraz węższe" - zauważył Rzymkowski.

Według projektu ustawy, kombatantami są osoby posiadające obywatelstwo polskie albo posiadające Kartę Polaka, które brały udział w II wojnie światowej, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w skład armii sojuszniczych, a także sojuszniczych organizacjach ruchu oporu w okresie wojny 1939-1945.

Kombatantami - w myśl projektu ustawy - nie są członkowie Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich oraz innych specjalnych formacji, które prowadziły działalność przeciwko ludności polskiej.

Zgodnie z projektem, kombatantom, jak również małżonkom pozostałym po zmarłych kombatantach, przyznaje się prawo dożywotniego dodatkowego zaopatrzenia ze Skarbu Państwa. Zaopatrzenie obejmuje dodatek do emerytury w wysokości 3 tysięcy zł. dla kombatantów i 1,5 tys. zł. dla małżonków pozostałych po zmarłych kombatantach.

Według propozycji klubu Kukiz'15 prawo do zaopatrzenia przysługiwać ma na wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek składany ma być do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a świadczenie wypłacane ma być poczynając od miesiąca następującego po tym, w którym zgłoszono wniosek.

Kolejna propozycja zakłada przyznanie kombatantom - z wyjątkiem karanych sądownie za przestępstwa umyślne i uchybiające godności stanu oficerskiego - honorowego stopnia podporucznika Wojska Polskiego.

Obecnie kombatanci wraz z emeryturą lub rentą otrzymują co miesiąc dodatek kombatancki - 208,67 zł, ryczałt energetyczny - 166,05 zł i dodatek kompensacyjny - 31,30 zł.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Bardzo wiekowi ludzie...(2016-05-19 14:20) Odpowiedz 10

  Kiedy będzie wiadomo, że takie wnioski trzeba składać? Dziwi mnie, że osoby wiekowe najczęściej schorowane, po ciężkich przeżyciach których jest garstka muszą coś wypełniać. Wystarczy doliczyć z automatu co się należy do świadczenia ( renta emerytura) tak jak te rewaloryzacje upokarzające.... Wysłać każdemu decyzję w tej sprawie i przepisy jakie dotyczą tego dodatku. A nie ciągać po urzędach. Czas w pełni potraktować godnie kombatantów wojennych i zstępnych po nich.

 • 13 wojownik ktory na ciebie glosowal(2016-03-07 13:27) Odpowiedz 00

  wszyskim hujo....m ktorzy sa niby kombatantami i walczyli o wolnosc mowie nie,a to kukiz 15 troche wyolbrzymia.niech wezmie sie za ustawy i niech pokaze co obiecal.Widze,ze kukiz zaczyna gierki typu socjalistycznej rewolucji.Niech przypomni sobie co obiecal wyborcom tzw obalenie systemu.kukiz mamy cie na oku.

 • 13 wojownik(2016-03-07 13:35) Odpowiedz 00

  Do Kukiza.Jezeli piprzyles o obaleniu systemu to pkaz ,ze masz jaja.Jak narazie poradziles sobie z Mucha w programie swiat sie kreci tylko powiem Ci ,ze jak do tej pory to robisz w pory.I tak to widze,ze brakuje Ci kasy na ananasy tyle jestes wart .Chyba te twoje piosenki lekko Cie przerosly.

 • 13 wojownik(2016-03-07 13:48) Odpowiedz 00

  wiekowo kogo widzisz kukizie za kombatantow,male dzieci co byly pod spodniczka mamusi,czy tch ,ktorzy aktywnie walczyli przeciw zaborcowwi niemieckiemu z bronia w reku.twoj przypadek odosobniony i meczenstwo twojej rodziny nijak nie ma sie z rzeczywistoscia.Chyba ,ze te dodatki emerytalne-kombatanckie kierujesz wylacznie w strone swojej rodzinki.Czyli ja mam tez prawo kozystac z tej okazji z kasy majac 49 lat

 • 13 wojownik(2016-03-07 13:58) Odpowiedz 00

  Twoje wypowiedzi kukizie maja na celu zmiane systemu,czy uzurpowanie sobie pozycji w jakiej poniekad chcialbys sie widziec.Pokaz jaja, ktorye pokazywales przed wyborami.Byles tak wiarygodny jak walesa za solidarnosci.Zrob cos zeby Cie nieporuwnywali z tym walem ktory przeskakiwal przez plot.

 • 13 wojownik(2016-03-07 14:11) Odpowiedz 00

  Prawdziwi zolnierze sa skromni .Ich udzial w wojnie traktuja jak zabawe w zolnierzyki mimo ran i traumy .wieloletniej pamieci o zabitych i zaginionych.Zyja i maja te niebywla skromnosc,ktorej nieposiadaja Ci ,ktorym nie bylo dane byc uczestnikami tych wydarzen i chwala im za to co dal im Bog ,czyli mozliwosc przezycia.Taki to los spotyka tych ktorzy byli na drugiej linii zaopatrzena ,logostyki i organizaowania zabaw dla zolnierzy pierwszej linii,czyli samobojcow.Tacy co widzieli wojne przez pryzmat kina wojskowego,radia i innych raportow wojennych.Milo slucha sie ich opowiesci,ale to nie oni wygrali wojne.

 • 13 wojownik(2016-03-07 15:06) Odpowiedz 00

  Prosze zauwazyc ,ze ci kombatanci po wojnie mieli stopnie kapralske.Dzis sa prawie generalami .awanse byly dzielem dozycia do kolejnej rocznicy wyzwolenia.To chore.Powinni honorowo pozostac przy stopniach nadanych im w czasie wojennym,czyli za realne zaslugi.General anders wolalby dac swojemu misiowi generala zanimby tym walom na terenie polski dalby starszego szeregowego !!!!!!!!!!

 • kaja(2016-03-02 20:28) Odpowiedz 00

  Dodatek dla kombatantów 3000 a średnia emerytura 1800 zł , to jaki to dodatek, toż to gruba kasa. P

 • karabinznalezionywlesie(2016-03-02 21:21) Odpowiedz 00

  Za kombatanta nalezaloby uznac kogos ,kto w 1939 osiagnal wiek 14 lat.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama