statystyki

Duda o opinii Komisji Weneckiej: Jaka jest intencja tego przecieku?

28.02.2016, 18:11; Aktualizacja: 28.02.2016, 18:23
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

"Nie rozumiem sytuacji, kiedy w przestrzeni publicznej coś takiego się pojawia. Jaka jest intencja tego, że raport w wersji nieoficjalnej znajduje się w gestii mediów, a nie w sposób oficjalny trafia do rządu? Jestem pewien, że polski rząd do oficjalnego stanowiska się odniesie” - powiedział prezydent Duda, który po spotkaniu z prezydentem Słowacji był pytany przez dziennikarzy o projekt opinii Komisji Weneckiej.

Reklama


Reklama


Premier Beata Szydło powiedziała w sobotę wieczorem, że przesłany Polsce projekt opinii Komisji Weneckiej jest obecnie analizowany, a rząd zgłosi do niego swoje uwagi. Jak dodała, to jakie decyzje zostaną podjęte, będzie można powiedzieć po otrzymaniu ostatecznej opinii Komisji. "To jest dopiero w tej chwili projekt opinii" - zastrzegła w rozmowie z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Przypomniała, że opinia komisji zostanie wydana 12 marca.

Projekt opinii Komisji Weneckiej, datowany na 26 lutego, opublikowała w sobotę "Gazeta Wyborcza". Nie jest on dostępny na stronie Komisji, PAP nie udało się skontaktować z rzecznikiem KW.

W sobotę projekt zaprezentowali dziennikarzom także politycy PO. Według Andrzeja Halickiego, uwagi zawarte w projekcie "są bardzo poważne".

Na początku lutego w Polsce na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego przebywała delegacja Komisji Weneckiej, która rozmawiała z prezydiami Sejmu, Senatu, prezydentem Andrzejem Dudą, ministrem sprawiedliwości, sędziami TK oraz z RPO, SN, KRS i organizacjami pozarządowymi.

Szef MSZ zwrócił się do Komisji pod koniec grudnia w związku z nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS. Zmieniła ona m.in. definicję pełnego składu TK (to minimum 13 na 15 sędziów - wcześniej 9), stanowi też, że orzeczenia pełnego składu zapadają większością 2/3 głosów, a nie zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków są wyznaczane w TK według kolejności wpływu. O zbadanie sytuacji wokół TK występowały też do Komisji polskie organizacje pozarządowe i organizacje prawnicze.

Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio mówił po powrocie z Polski, że pod koniec lutego gotowy będzie projekt opinii, który zostanie rozesłany do wszystkich członków Komisji oraz do rządów, które należą do Komisji, włącznie z rządem Polski. Na posiedzenie 11-12 marca w Wenecji, kiedy opinia ma zostać przyjęta, zostanie zaproszony przedstawiciel polskiego rządu.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Kłąmali , Kłamia i ... nadal bedą KŁAMAĆ ...(2016-02-28 20:55) Odpowiedz 60

  Pan prezydent Duda powiada w NIEDZIELĘ ... "Raport w wersji nieoficjalnej trafia do mediów, a nie w sposób oficjalny trafia do rządu" . Pani premier Szydło natomiast powiada w SOBOTĘ ... "PRZESŁANY POLSCE projekt opinii KW jest obecnie analizowany przez Rząd" . Ciekawe co powie teraz faktyczny NACZELNIK POLSKI ... ?

 • ert(2016-02-28 19:59) Odpowiedz 30

  Znalazca "złotego pociągu" P. Piotr Koper powiedział onegdaj: ",,,jest embargo na informacje [...] nie mogę mówić" rodzi się pytanie: skoro nie jest to sprawa państwa; czyżby p. burmistrz Wałbrzycha miał taką moc sprawczą, aby "embargo" na informacje nakładać?...a pp. Prezydent, Premier, Marszałkowie Sejmu i Senatu i Posłowie w liczbie 460; co na to?...

 • MisMis(2016-02-28 22:11) Odpowiedz 20

  Ty się ch,,,j nie kompromituj bardziej

 • Anty bolek(2016-02-29 01:34) Odpowiedz 01

  Hu...ja to sobie poku.r..wie.ncy w domu znajdzcie.

 • spekulacje(2016-02-29 08:59) Odpowiedz 00

  a jeżeli Komisja Wenecka nie potwierdzi "przecieku" to kto był autorem tego paszkwilu? Gazeta Wyborcza?

 • K.O.(2016-03-01 19:37) Odpowiedz 00

  Najwyraźniej draft KW nie dotarł do Kancelarii Prezydenta.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama