statystyki

Poroszenko: Rosja planowała aneksję Krymu od 1991 roku

26.02.2016, 20:20; Aktualizacja: 26.02.2016, 20:20
Krym jest i będzie częścią Ukrainy - zwrócił się do obywateli Petro Poroszenko.

Krym jest i będzie częścią Ukrainy - zwrócił się do obywateli Petro Poroszenko. źródło: ShutterStock

Zdaniem Petra Poroszenki Rosja planowała aneksję Krymu od 1991 roku. Ukraiński prezydent wydał oświadczenie w drugą rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej okupacji półwyspu.

Reklama


Reklama


W lutym 2014 roku tzw. „zielone ludziki”, czyli rosyjscy żołnierze bez dystynkcji, zaczęli zajmować strategiczne obiekty we wchodzącej w skład Ukrainy Autonomicznej Republice Krymu.
Krym jest i będzie częścią Ukrainy - zwrócił się do obywateli Petro Poroszenko. Jak się wyraził, państwo-złodziej, czyli Rosja, prędzej czy później będzie musiało oddać to, co zagrabiło.

Poroszenko poinformował, że oczekuje od rządu przygotowania pozwów do międzynarodowych sądów przeciwko Moskwie. Prezydent Ukrainy podkreślił, że Rosjanie od początku lat 90. przygotowywali się do zajęcia ukraińskiego terytorium. Jak dodał, ukraińska ekipa rządowa, która stanęła za sterami państwa w 2010 roku, pomogła Rosjanom, obniżając potencjał obronny Ukrainy. Chodzi tu o ekipę byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Prezydent Poroszenko powiedział, że okupacyjne rosyjskie władze naruszają na Krymie podstawowe prawa człowieka. Represje dotykają, jak podkreślił, etnicznych krymskich Tatarów i Ukraińców.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • wiki(2016-02-26 20:50) Odpowiedz 20

    97% glosowało za przynależnością do Rosji, o tym zapomniał pajac

  • no tak(2016-02-27 04:31) Odpowiedz 10

    upainiec to nie człowiek, to bydle !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama