statystyki

OPZZ: Nowoczesna chce osłabienia związków zawodowych

24.02.2016, 16:08; Aktualizacja: 24.02.2016, 16:08

Propozycje Nowoczesnej to próba osłabienia związków zawodowych. Tak komentuje szef OPZZ Jan Guz projekt ustawy przewidujący między innymi zniesienie obowiązku płacenia przez pracodawcę wynagrodzenia liderom związkowym.

Reklama


Reklama


Nowoczesna chce też zdjęcia z pracodawców obowiązku zapewnienia związkom pomieszczenia na ich działalność.

Jan Guz w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zaznaczył, że ten projekt oznacza nie tylko osłabienie związków zawodowych, ale też osłabienie demokracji w Polsce. Według szefa OPZZ Nowoczesna chce swoim projektem uderzyć w dialog społeczny w Polsce.

Jan Guz zaznaczył, że związki zawodowe w Polsce mają do spełnienia ogromną rolę a i tak ich pozycja jest o wiele słabsza niż w innych krajach Unii Europejskiej. Zajmują się działalnością socjalną, prawną, opiniowaniem zwolnień, są reprezentantem pracobiorców w Radzie Dialogu Społecznego. Dodał, że nie wyobraża sobie dyskusji nad ważnymi projektami w Radzie bez silnych związków.

W powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Radzie Dialogu Społecznego zasiadają przedstawiciele rządu, pracodawców i właśnie związków zawodowych. Negatywnie do projektu Nowoczesnej odnoszą się także dwie pozostałe największe centrale związkowe - NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych. Zdaniem „Solidarności” nowelizacja ogranicza prawa związków zawodowych i stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla ich funkcjonowania, ale również dla ich istnienia. Szczególnie poprzez uzależnienie ich działalności do pracodawcy, co stoi w sprzeczności z wolnościami zapisanymi w Konstytucji RP oraz szeregiem norm międzynarodowych.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • jaro(2016-02-25 09:00) Odpowiedz 31

  Barwo OPZZ ! Patrzeć tym oligarchom na ręce dość wyzysku, nadszedł czas PRACOWNIKA !, a Nowoczesna to se może nigdy nie dojdzie do władzy ! SKOŃCZY JAK PALIKOT ! Dużo krzyku mało roboty !

 • K.O.(2016-02-24 19:37) Odpowiedz 23

  Cos z tymi związkami trzeba zrobić. Pracowałem w firmie w której było 13 ZZ, ( słownie; trzynaście ). Mieli spółki, które firma utrzymywała, dając im różne zlecenia. Każda spółka miała zarząd, radę nadzorczą, lokum- bo jak działać bez pomieszczenia z telefonem, faksem, ogrzewaniem, wodą, światłem oczywiscie za to nie płacili. Jak tam jest obecnie to nie wiem, straciłem kontakt. 13 zwiazków pasożytów to stanowczo za dużo, nawet dla dużej firmy. Sejm musi to rozwiązac.

 • KOD(2016-02-24 21:13) Odpowiedz 13

  Gdy tylko .Nowoczesna dojdzie do władzy i demkraci zajmą właściwe stanowiska, to nauczą wszystkich nierobów i nieuków porządnej roboty i podstaw ekonomii. Dopiero wówczas zapanuje w tym grajdole porządek.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama