statystyki

Tusk: Celem jest jak najszybszy kompromis z Londynem

17.02.2016, 21:30
Tusk: Celem jest kompromis z Londynem jeszcze w tym tygodniu

Tusk: Celem jest kompromis z Londynem jeszcze w tym tygodniuźródło: ShutterStock

Szef Rady Europejskiej powiedział, że celem jest porozumienie z Londynem w tym tygodniu, ale zastrzegł, że nie ma na to gwarancji. Chodzi o postulaty Wielkiej Brytanii dotyczące przyszłych warunków członkostwa w Unii Europejskiej.

Reklama


Reklama


W Brukseli jutro rozpoczyna się dwudniowy szczyt, na którym unijni przywódcy mają podjąć próbę osiągnięcia kompromisu.

Przewodniczący Rady w liście do europejskich liderów zaapelował o pomoc w przezwyciężeniu podziałów. "Jestem w pełni świadomy, że trudno będzie pokonać różnice zdań, ale proszę o konstruktywne podejście" - napisał Donald Tusk. Dodał, że fiasko szczytu i brak porozumienia to byłaby porażka dla Unii Europejskiej, natomiast geopolityczne zwycięstwo odnieśliby ci, którzy dążą do podziału Wspólnoty. Przywódcom pozostało do uzgodnienia zaledwie kilka spraw, ale kontrowersyjnych.

Chodzi o czasowe i częściowe ograniczenie zasiłków dla pracowników z unijnych krajów, zmniejszenie zasiłków na dzieci, które pozostały w ojczyznach i nie wyjechały z rodzicami za granicę, a także zagwarantowanie większych praw państwom bez wspólnej waluty, by mogły kontrolować euroland. Zapowiadają się długie negocjacje na szczycie w gronie przywódców 28 krajów, które zapewne będą przerywane częstymi, dwustronnymi konsultacjami. Niektórzy prognozują, że jeśli będzie szansa na kompromis, to szczyt może się przedłużyć do soboty.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • apropo(2016-02-17 21:28) Odpowiedz 00

    i znów ta głupia morda na monitorze, zepsuty wieczór.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama