statystyki

Sąd utrzymał wyrok ws. Nangar Khel. Nie doszło do zbrodni wojennej

17.02.2016, 10:38; Aktualizacja: 17.02.2016, 10:42

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyroki w procesie w sprawie ostrzału wioski Nangar Khel w Afganistanie. Apelację złożyła prokuratura i obrońcy żołnierzy, skazani w ubiegłym roku na kary w zawieszeniu. Sąd uznał wtedy, że nie doszło do zbrodni wojennej, lecz złego wykonania rozkazu. Prokuratura chciała ponownego procesu, adwokaci- uniewinnienia żołnierzy.

Reklama


Reklama


W marcu 2015 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wymierzył trzem oskarżonym kary w zawieszeniu - od dwóch lat do pół roku więzienia. Wobec czwartego, choć uznał winę - warunkowo umorzył postępowanie. To efekt wydarzeń z sierpnia 2007 roku. W wyniku ostrzału z broni maszynowej i moździerza afgańskiej wioski Nangar Khel zginęło sześć osób, trzy zostały ranne. O dokonanie zbrodni wojennej zabójstwa cywili i ostrzelania niebronionego obiektu prokuratura wojskowa oskarżyła w sumie 7 żołnierzy.

W 2011 roku Wojskowy Sąd wszystkich uniewinnił, ale ponieważ prokuratura się odwołała, ostatecznie Sąd Najwyższy prawomocnie uniewinnił najwyższego rangą z podsądnych kpt. Olgierda C. oraz dwóch szeregowych.

Do ponownego rozpoznania wróciła wówczas sprawa czterech członków plutonu, który został wysłany przez kpt. C. pod Nangar Khel. W ponownym procesie żołnierze zostali skazani na kary w zawieszeniu dlatego się odwołali.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • buli(2016-02-17 11:27) Odpowiedz 10

    Co na to Ziobro? Wcześniej twierdził, że była to zbrodnia wojenna. Odwoła się od wyroku?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama