statystyki

Piotr Duda: "S" za stażem pracy i okresami składowymi w ustawie emerytalnej

05.02.2016, 19:06
Protest związkowców "Solidarności" w Warszawie. Fot. Maciek Suchorabski

"S" będzie wspierała rząd w dobrych rozwiązaniach. Fot. Maciek Suchorabskiźródło: GazetaPrawna.pl

Szef "S" zapowiedział też, że związek nie pozwoli na zwolnienie jednego dnia wszystkich pracowników w związku z przekształceniami mediów publicznych w media narodowe - według niego wszyscy pracownicy powinni przejść do nowo powołanych podmiotów na takich samych warunkach pracy i płacy, obowiązujących jeszcze przez rok.

Reklama


Reklama


Zapewnił, że "S" będzie wspierała rząd w dobrych rozwiązaniach, a będzie krytyczna tam, gdzie związek uzna, że wprowadzane przez rząd rozwiązania są złe.

„Nie wyobrażamy sobie, że będzie tylko ten pierwszy człon, czyli obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat. My chcemy tej drugiej części, czyli 40 lat składkowych - mężczyźni, 35 lat - kobiety, bo taka była umowa "Solidarności" z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą i my chcemy, by umowy były dotrzymywane. Uważamy, że politycy powinni dotrzymywać swoich zobowiązań, niezależnie od tego, jaka jest sytuacja w późniejszym okresie” - powiedział w piątek szef "S".

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała ostatnio, że przyjęcie w tym roku ustawy obniżającej wiek emerytalny jest realne, a możliwy termin wejścia jej w życie to 1 stycznia 2017 r. P. Duda w rozmowie z PAP ocenił, że termin 2017 r., gdy zacznie obowiązywać ustawa obniżająca wiek emerytalny, jest akceptowany przez "S". „Nie wiem, czy to jest w ogóle możliwe, żeby zrobić to od połowy roku, od czerwca, także ze względu na naliczenia w ZUS-ie. Ważniejszy jest aspekt merytoryczny, uwzględnienie stażu pracy i okresów składkowych. Mniej ważne jest vacatio legis, bo to tak trzeba uznać. O vacatio legis porozmawiamy” - oświadczył.

Szef "S" przebywał w piątek po południu w Płocku, gdzie spotkał się z dziennikarzami, a wcześniej m.in. ze związkowcami PKN Orlen. Na konferencji prasowej podkreślił, że politycy PO nie powinni wypowiadać się na temat zmian w wieku emerytalnym, gdyż sami wcześniej nie spełnili oczekiwań społecznych. „Nawet nie wspomnieli słowem, że będą podwyższać wiek emerytalny, a później go podwyższyli. Oni lepiej niech się w tym temacie nie wypowiadają” - oświadczył Duda.

Na pytanie, jak ocenia współpracę z rządem, Duda odpowiedział, że ma bieżący kontakt z premier Beatą Szydło. „Ten początek jest bardzo trudny. Przecież prace Sejmu przebiegają bardzo szybko. To nie usprawiedliwia nikogo przed tym, żeby konsultować projekty, które wynikają z ustawy o związkach zawodowych, o związkach pracodawców, i ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. I tego będę pilnował” - zaznaczył.

„My jesteśmy niezależnym samorządnym związkiem Solidarność i nasze opinie, jeżeli rząd będzie robił coś dobrego, będą bardzo pozytywne, a jeżeli będzie coś złego, to będziemy negatywnie to opiniować” - oświadczył Duda. Dodał, że najlepszym przykładem stanowiska "S" wobec prac rządu jest opinia związku wobec ustawy 500+. Przyznał, że obecnie eksperci "S" pracują nad opiniowaniem projektu ustawy o podatku od obrotu w handlu detalicznym. „Na pewno w tym temacie damy stanowisko takie, jakie będzie dostosowane do wewnętrznych spraw związku zawodowego. Mamy przecież branżę w handlu. Wydamy stosowne stanowisko niezależnie od tego, czy to się rządowi podoba, czy nie” - zapowiedział.

Podsumowując relacje "S" z rządem jej szef ocenił: „Oby tych konfliktów i styków jakichś spornych z rządem było jak najmniej, ale one po prostu będą, one wynikają z normalnej pracy i z tych problemów, które są przed nami. Są ministerstwa, z którymi nam się współpracuje bardzo dobrze”.

Duda wyraził nadzieję, że rząd kończy już audyt dot. górnictwa. „Bo to nie chodzi tylko o sprawy Kompanii Węglowej, ale też Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Sytuacja we wszystkich tych podmiotach jest bardzo zła” - zaznaczył. Dodał, iż dla niego najważniejsze jest to, że rozmowy na temat sytuacji w górnictwie trwają.

„Dzisiaj w Warszawie odbywa się kolejne spotkanie zespołu trójstronnego do spraw bezpieczeństwa (socjalnego - PAP) w górnictwie. Najważniejsze, że ten dialog wreszcie ruszył” - podkreślił Duda. Dodał, iż jest przekonany, że z udziałem także "S" zostaną wypracowane „dobre rozwiązania dla całego sektora” górniczego, „a przede wszystkim dla pracowników”.

„Najważniejsze, że ze sobą rozmawiają, bo tego przez te wszystkie lata brakowało” - oświadczył szef "S". Zadeklarował jednocześnie, że jeżeli będzie taka potrzeba, to już jako szef Rady Dialogu Społecznego (RDS) włączy się do prowadzonych ustaleń w sprawie branży górniczej. „Ale na tym etapie są zespoły branżowe, rozmawiają ze sobą, i to jest dla mnie najważniejsze” - zaznaczył Duda.

Przewodniczący ocenił, iż nie do przyjęcia jest zwolnienie pracowników w związku z przekształceniami w mediach publicznych i planowanym powołaniem mediów narodowych. „Głośno mówi się o tym, że z dnia na dzień pracownicy zostaną zwolnieni i zatrudnieni w nowej firmie. Ja sobie tego nie wyobrażam. Jest kodeks pracy, jeżeli jest przekazywany majątek do nowej firmy, to pracownicy przechodzą do nowej firmy z artykułu 23. prim, przez rok czasu mają takie same warunki pracy i płacy, przez ten rok można rozmawiać z organizacjami związkowymi, jak ta struktura ma wyglądać” - powiedział Duda.

Szef "S" dodał: „Ja sobie nie wyobrażam czegoś takiego, że dzisiaj wszystkich pracowników zwalnia się, jutro będzie sobie prezes albo pan dyrektor w telewizji wybierał, kogo chce zatrudniać. To jest nawet nie Trzeci Świat, to jest po prostu niedopuszczalne. Tego będziemy pilnowali, bo od tego jesteśmy”.

Duda zwrócił uwagę, że gotowy już projekt ustawy medialnej musi przejść konsultacje w RDS. „Dzisiaj w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego są organizowane takie spotkania w sprawie założeń do tego projektu. W tej chwili rozmawiamy o abonamencie, jak on ma być ściągany, czy poprzez PIT, czy rachunek energetyczny, czy w inny sposób. Dopiero jesteśmy na tym etapie. Sprawy pracownicze przyjdą z czasem” - powiedział PAP.

Wcześniej na konferencji prasowej Duda zapowiedział, że RDS chce na bieżąco opiniować kolejne projekty ustaw, zarówno te poselskie, jak i rządowe. „Są ustawy poselskie, są ustawy, które przygotowuje do konsultacji rząd. Tutaj, w tych obszarach chcemy mieć bardzo dużo do powiedzenia, jeżeli chodzi o opiniowanie tych ustaw. Dotychczas w tych sprawach różnie, powiem delikatnie, to wyglądało, jeżeli chodzi o sprawy dotyczące otrzymywania pewnych projektów prawnych do konsultacji. Wynikało to szczególnie z tego, że parlament pracował dniami, a także i nocami, i trudno było w nocy skonsultować i wysłać jakąś opinię. Mam na myśli tutaj szczególnie projekt o Trybunale Konstytucyjnym, o służbie cywilnej i mediach” - powiedział szef "S", jednocześnie przewodniczący RDS. 

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • dariusz(2016-02-06 08:20) Odpowiedz 221

  Staż pracy powinien być uwzględniany obowiązkowo. Liczę że NSZZ S tego dopilnuje...

 • mege64(2016-04-14 07:42) Odpowiedz 191

  proszę zauważyć jedno,że nie składkowy tylko lata pracy. Dlaczego, bo kobieta która ma 35 lat stażu pracy, a wychowała np. 3 dzieci musiała sprawować opiekę na chorym dzieckiem, będzie te dni w których przebywała na zwolnieniu lekarskim musiała tzw odrobić. Po prostu L-4 liczone jest jako dni nieskładkowe.

 • Związkowcy!!!(2016-02-06 16:26) Odpowiedz 161

  Panie Duda przed wyborami obecny Rząd informował społeczeństwo że projekt emerytalny maja już przygotowany i jak tylko wygrają wybory to zaraz to wprowadzą.Jakoś tego nie widać a na dodatek robią wszystko żeby to opóżnić: a to konsultacje społeczne, a to ZUS nie zdąży w tym roku.Nie wiem jak to zrobił Rząd PO ale jakoś wszystko to umieli zrobić bez konsultacji ,a ZUS nie potrzebował 9 miesięcy żeby to wprowadzić ,a obecny Rząd jak chce to inne ustawy nawet w parę dni załatwia i jak widać można jak się chce.Tylko jeśli chodzi o zwykłych ludzi to widać mają to gdzieś.Myślę że jako Związek Solidarności nie dopuścicie do tego że znowu wyrolują NARÓD.A co do Pana cytatu ( „Nie wyobrażamy sobie, że będzie tylko ten pierwszy człon, czyli obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat. My chcemy tej drugiej części, czyli 40 lat składkowych - mężczyźni, 35 lat - kobiety, bo taka była umowa "Solidarności" z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą i my chcemy, by umowy były dotrzymywane. Uważamy, że politycy powinni dotrzymywać swoich zobowiązań, niezależnie od tego, jaka jest sytuacja w późniejszym okresie” - powiedział w piątek szef "S") to mamy nadzieje że Pan Jako przewodniczący Solidarności nie dopuści by to znowu przeciągali w nieskończoność, bo przejście po 40 latach składkowych na emeryturę to najmniejsze obciążenie dla budżetu. Ci ludzie wypracowali już swoje emerytury i ZUS nie potrzebuje tyle czasu na ich wprowadzenie,i mamy nadzieje w Panu, że wyegzekwuje Pan od Prezydenta Dudy złożone przez niego obietnice i to jak najszybciej. Jesteśmy z Panem I może Pan na nas liczyć.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • francik(2016-03-04 17:03) Odpowiedz 130

  pracuje od 15 roku życia,mam 45 lat pracy ile jeszcze mam tyrać?

 • Chudy byk(2016-02-05 20:40) Odpowiedz 115

  Jeżeli nie uda się wprowadzić związkom stażu pracy jako kryterium przejścia na emeryturę,to stracę resztę szacunku do nich. Bynajmniej nie chodzi mi o jak najszybszą ucieczkę na emeryturę,tylko o rodzaj gwarancji przed pracodawcą,który zmienia umowę przed okresem ochronnym.

 • thadde(2016-02-05 20:20) Odpowiedz 93

  "przyjęcie w tym roku ustawy obniżającej wiek emerytalny jest realne, a możliwy termin wejścia jej w życie to 1 stycznia 2017 r. " - czyli tłumacząc to na język polski, być może w tym roku rząd przyjmie ustawę , która być może będzie obowiązywała od 1.01.2017. O ile nie przeszkodzą ważniejsze sprawy, którymi rząd będzie się zajmował tzn młóceniem się z opozycją w sprawie Smoleńska , ustawą medialną , dotowaniem Rydzyka itd...

 • Dość ... dojenia PODATNIKÓW (2016-02-05 20:08) Odpowiedz 65

  NSZZ "S" jako ... polityczny PRZYDUPAS ... PIS już dawno powinien rozwiązany lub co najmniej głęboko zreformowany. W obecnym stanie jest to skamielina ... funkcjonariuszy Związku na różnych szczeblach utrzymywanych przez WSZYSTKICH PODATNIKÓW. Działają zgodnie z porzekadłem: .. "DO ŻŁOBU KAŻDY TRAFI, ... NIE ZNAJAC NAWET GEOGRAFI". Skoro są ... RZEKOMO "niezależni i samorządni" to niech się utrzymują tylko ze składek członkowskich, tak jak w większości cywilizowanych krajów

 • spracowany 43 lata składkowe(2016-05-12 18:21) Odpowiedz 60

  Panie Duda jak najszybciej wysłać na emerytury tych co już przepracowali 40-lat składkowych bez względu na wiek. Inni mają przywileje i mogą wcześniej przechodzić na emerytury, a ci najbardziej spracowani ,którzy takim stażem pracy sobie zasłużyli nie mają żadnych praw. Jeżeli ktoś przepracuje 25-lat i osiągnie wiek 65-lat to się należy , ten co przepracował 40-lat musi tyrać dalej .To ma być sprawiedliwość ? Raczej pogarda i upokorzenie wieloletnich pracowników. Jeżeli teraz ustawa dla tych pracowników nie wejdzie w życie to znaczy że nie warto chodzić na wybory.

 • danka(2016-03-02 23:42) Odpowiedz 51

  dlaczego dodatek stażowy jest wliczany w budzetówce do najniższej krajowej ,jak mam isć po 44 latach pracy na odpowiedzialnym stanowisku na emeryturę z taką pensją a raczej jałmużną

 • Gość(2016-05-11 10:07) Odpowiedz 51

  Pracuję od 15-go roku życia, mam 30 lat stażu pracy.Jakim prawem rząd narzuca ile lat namy pracować??!Nie nam najmniejszej ochoty tyrać do 67roku życia miała bym wówczas 52 lata stażu, i jałmużnę 800 zł??? to absurd !nie zgadzam się na to!!!!

 • maxxx(2016-06-19 14:56) Odpowiedz 10

  Te przeciąganie realizacji obietnic przedwyborczych PIS dla wielu osób już ma opłakane skutki z powodu zmiany warunków zatrudnienia (obniżenia płac osobom np. po 60-tce ale nie objętych okresem ochronnym) - uważam, że ze względu na dużą skalę problemu należy się tym zająć i nakazać przywrócenia ludziom takiego poziomu płacy jaki mieli przed obniżką po 60-tce. Niektórzy pracodawcy są tak podli, że wykorzystują ten fakt, wiedząc, że pracownik nie będzie miał wyjścia i aby przeżyć zgodzi się na zmianę warunków zatrudnienia - a szczególnie obniżki płacy nawet o połowę.

 • anna (2016-06-19 18:00) Odpowiedz 00

  Czekam na obiecaną ustawę 35/40 lat pracy bez względu na wiek - zasłużona w pełni emerytura !!!!!!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama