statystyki

Cenckiewicz: Nie zlikwidujemy archiwów wojskowych. Otworzymy je dla badaczy

03.02.2016, 16:11; Aktualizacja: 03.02.2016, 16:13
 Sławomir Cenckiewicz MON

Sławomir Cenckiewicz pełni obowiązki dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowegoźródło: Materiały Prasowe

Sławomir Cenckiewicz deklaruje, że nie zlikwiduje archiwów wojskowych. Pełnomocnik szefa MON ds. ich reformy powiedział w radiowej Jedynce, że w planach jest natomiast m.in. uczynienie tych archiwów bardziej dostępnymi dla naukowców i pasjonatów historii.

Reklama


Reklama


"Staramy się je mocno zreformować, tak, żeby te archiwa były otwarte dla badaczy i osób zainteresowanych historią wojskowości w okresie wojennym i międzywojennym, a także (...) historią Ludowego Wojska Polskiego" - mówił gość Jedynki.

Sławomir Cenckiewicz pełni też obowiązki dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego. Jak mówił, do tej pory w zbiorach udało się znaleźć interesujące dokumenty, które nie zostały wcześniej przekazane do IPN-u, choć zgodnie z prawem powinny się tam znaleźć. Chodzi o teczki personalne oficerów komunistycznego wywiadu wojskowego: Marka Dukaczewskiego, Czesława Wawrzyniaka i Zdzisława Żyłowskiego. Cenckiewicz zapewnił, że w najbliższym czasie akta trafią do IPN.

Jak zaznaczył historyk, inicjatywa wyjaśnienia tego, dlaczego dokumenty nie zostały wcześniej przekazane do IPN, należy do samego Instytutu.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • KALIF(2016-02-03 16:29) Odpowiedz 00

    UJAWNIENIE TECZKI Dukaczewskiego PRZEZ Cenckiewicza powinien zakończyć medialną karierę b. szefa WSI. „janczar komuny” z sowieckim dyplomem pod pachą ALA TAK NIE JEST Gdy Polska rozpoczynała drogę na Zachód, Dukaczewski jechał na szkolenie do GRU. Wkrótce „zastrzeżone” teczki wewnętrznego antypaństwowego elementu ujrzą światło dzienne. Każdy z nas będzie mógł rozpoznać zdrajców stanu i kadrowych szpiegów obcych państw oraz konfidentów na urzędach, starych i nowych, w szlifach i bardzo drogich garniturkach.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama