statystyki

Eksperymentalna szczepionka przeciw wirusowi Zika jeszcze w tym roku?

30.01.2016, 10:23; Aktualizacja: 30.01.2016, 10:35

Naukowcy i firmy farmaceutyczne ścigają się, by jak najszybciej wyprodukować szczepionkę przeciw wirusowi Zika. Wirus ten wywołuje ostatnio u płodów ciężkie uszkodzenie mózgu. Według agencji Reutera co najmniej jedna firma zapowiada, że eksperymentalna szczepionka może być gotowa jeszcze w tym roku.

Reklama


Reklama


Wirus Zika rozprzestrzenia się w krajach obu Ameryk. Roznoszą go tropikalne komary. Większość ludzi nie ma objawów choroby, lub przechodzi ją łagodnie; ale u płodów może dojść do małogłowia. Takie uszkodzenie mózgu wywołane wirusem Zika bywa poważne.

Pierwsze dane wskazują, że dzieci dotknięte tym zakażeniem są skazane na ciężkie kalectwo” - mówi IAR infekcjolog, profesor Leszek Szenborn z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.

Liczba przypadków małogłowia w krajach Ameryk gwałtownie wzrosła, toteż badania nad szczepionką nabrały szybkiego tempa. Agencja Reutera cytuje naukowców, których zdaniem szczepionka może być gotowa w ciągu kilku miesięcy; inni nie są jednak aż tak optymistyczni.

W Europie nie można zarazić się wirusem Zika od komarów, ale są dane, które wskazują, że zakażenie jest teoretycznie możliwe przez kontakt z krwią chorego lub kontakty seksualne.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Caracas(2016-01-30 13:48) Odpowiedz 10

    Oxitec jest Brytyjską firmą zajmująca się genetycznym modyfikowaniem insektów w celu “zmniejszania ryzyka rozprzestrzeniania się chorób i ryzyka zmniejszenia zbiorów. Oxitec zaprezentowała po raz pierwszy na dużą skalę, zmodyfikowane genetycznie komary w Brazylii w lipcu 2012 roku, w celu zmniejszenia "częstotliwości występowania gorączki denga". Gorączka denga jest rozpowszechniane przez te same komary Aedes, które rozprzestrzeniają wirusy Zíka. Jak twierdzi Oxitec genetycznie zmodyfikowane komary są pod kontrolą ponieważ nie mogą latać ponad 400 metrów", jednak jak twierdzą eksperci, "mogą być nieumyślnie transportowane przez ludzi z jednego miejsca do drugiego." W lipcu 2015 roku, na krótko po tym jak zmodyfikowane komary po raz pierwszy zostały wypuszczone na wolność w Brazylii, Oxitec z dumą ogłosił, że "z powodzeniem opanował komara Aedes aegypti, który rozprzestrzenia denga, chikungunya i wirus Zika, poprzez zmniejszenie populacji docelowej o więcej niż 90%." Genetyka jednak wymknęła się spod kontroli i natura obróciła „wysiłek” aby kontrolować denga, Zika i inne wirusy, w dramatyczny sposób.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama