statystyki

Kraje NATO zwiększają wydatki na obronność

28.01.2016, 13:08
NATO

Dwa lata temu na szczycie NATO w Walii kraje członkowskie postanowiły przeznaczać minimum 2 procent PKB na obronnośćźródło: ShutterStock

Kraje członkowskie NATO systematycznie zwiększają wydatki na obronność. Wynika tak z opublikowanych właśnie najnowszych danych Sojuszu. Przedstawił je w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Reklama


Reklama


Jak mówił, pięć krajów członkowskich spełnia założone przez Sojusz kryterium wydawania 2 procent PKB na obronność. Wśród krajów tych jest m.in. Polska. Jens Stoltenberg poinformował, że 16 państw członkowskich zwiększyło w ubiegłym roku wydatki a 23 kraje wyłożyły więcej pieniędzy na nowy sprzęt.

Jens Stoltenberg podkreślił jednak, że sojuszniczy muszą w tej sprawie zrobić znacznie więcej. „Zarówno na wschodzie jak i na południu mamy do czynienia z największymi wyzwaniami bezpieczeństwa naszego pokolenia” - dodał.

Dwa lata temu na szczycie NATO w Walii kraje członkowskie postanowiły przeznaczać minimum 2 procent PKB na obronność. Związane to było przede wszystkim z zagrożeniem ze strony Rosji. Spośród wszystkich sojuszników, najwięcej na obronność przeznaczają w tej chwili Stany Zjednoczone. Amerykańskie wydatki stanowią aż 72 procent wszystkich pieniędzy, jakie w krajach członkowskich przeznaczane są na obronność.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • czytam z uwaga(2016-01-28 17:14) Odpowiedz 00

    za to kraje poza NATO wydaja coraz mniej. Austria 0.7%, Irlandia 0.5%, Szwajcaria 0.7%, Finlandia 1.3%, Szwecja 1.2%.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama