statystyki

Kukiz'15 chce referendum ws. imigrantów. Być może także ws. TK

21.01.2016, 15:07; Aktualizacja: 21.01.2016, 17:34
Lider Ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz podczas konferencji prasowej w Sejmie

Lider Ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz podczas konferencji prasowej w Sejmieźródło: PAP

Ruch Kukiz'15 chce rozpisania referendum w sprawie nieprzyjmowania imigrantów do Polski. W tym celu rozpoczyna na terenie całego kraju zbiórkę podpisów. Zgodnie z obowiązującym prawem, inicjatywę referendalną ma pół miliona obywateli.

Reklama


Reklama


Przewodniczący Kukiz'15 Paweł Kukiz tłumaczy, że zbiórka podpisów to efekt polityki rządu. Zdaniem polityka, obecne władze chcą kontynuować w tym zakresie "proimigracyjne działania koalicji PO-PSL". Jak dodaje, żadna partia oraz żadna instytucja europejska nie ma prawa decydować, kogo Polacy chcą u siebie gościć. "Nie może być tak, że dozorca będzie wskazywał drzwi mojego mieszkania i mówił: Możesz tu mieszkać - jakim prawem?" - pyta retorycznie.

Paweł Kukiz nie wyklucza, że jego ruch będzie zbierać podpisy także pod referendum dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego. W obecnym systemie ma zastrzeżenia między innymi do sposobu wyboru jego sędziów. "Mamy do czynienia z sytuacją, gdy partia powołuje jakiś organ władzy, który ma tłumaczyć konstytucję zgodnie z interesem partii, która mianowała tych sędziów. Wojna o Trybunał polega na tym, że każda partia chce mieć możliwość interpretowania ustawy zasadniczej zgodnie ze swoimi potrzebami. A sędziowie powinni zaś interpretować ją zgodnie z interesem obywatelskim" - wyjaśnia Kukiz.

Poseł sceptycznie odnosi się do propozycji premier Beaty Szydło w sprawie rozwiązania problemów wokół Trybunału. Rząd chciałby, by sędziom mianowanym przez opozycję przypadło w nim 8 na 15 miejsc: "Nawet jeśli opozycja mianowałaby 12 sędziów, wystarczy, że na rozprawę nie stawi się ani jeden sędzia z mianowania PiS i Trybunał nie funkcjonuje. Poza tym, sędziowie powinni być z nadania obywatelskiego, nie partyjnego" - kończy.

Propozycję rządu dotyczącą nominacji sędziów Trybunału odrzuciły: Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i .Nowoczesna.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • Nie tylko ja się nabralem ... !!!(2016-01-21 21:08) Odpowiedz 32

  Ten ... BEŁKOT Kukiza-PRZYDUPASA neo-BOLSZEWIKÓW z PIS ... szumi podobnie jak woda w pisu-arze. Tylu Ludzi nabrało się na ten ... BEŁKOT, a teraz spluwa na ... Jego widok. Po krótkim czasie okazało się, ze ... "Niejednemu ZERU( 0) wydaje się, ze jest elipsą ... po której Polska się kreci" ... jak mawiał prześmiewca St. J. LEC

 • powierzchowna wiara Polaków(2016-01-21 21:22) Odpowiedz 30

  Wieczór wigilijny.Polskie kolędy. Pukanie do drzwi. Kto tam? To ja zbłąkany uchodźca. Czy macie przy stole tradycyjne puste miejsce dla wędrowca? Tak mamy. A czy mogę z niego skorzystać? Nie, jak sam powiedziałeś musi być ono tradycyjnie puste.

 • Marcin(2016-01-21 21:19) Odpowiedz 21

  Kolejna kosztowna propozycja referendum Kukiza. Wyrzucimy ponownie 10mln zł w błoto? Przecież wiadomo, że Polacy nie chcą uchodźców. Dla Polaków nawet polscy repatrianci z byłego Związku Radzieckiego, zaciągający w mowie wschodnim akcentem to ruskie darmozjady.

 • kurde(2016-01-21 20:49) Odpowiedz 20

  paweł-tzn ze 38 mln obywateli pasjami znają od podszewki i dokladnie sedziów ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama