statystyki

Matematyka – ostatni bastion indywidualistów

autor: Jakub Kapiszewski15.01.2016, 07:14; Aktualizacja: 15.01.2016, 11:14
Szkoła, nauczyciel, tablica

Hipoteza abc, którą udowodnił Mochizuki, opisuje związek łączący liczby w najprostszym z możliwych działań matematycznychźródło: ShutterStock

Sukces we współczesnej nauce najczęściej oznacza współpracę. Wyjątkiem pozostaje matematyka, gdzie wciąż działają samotne umysły – ludzie obdarzeni nie tylko niezwykłym talentem, ale też ekscentryczni. Czasami ten ekscentryzm wzbudza irytację nawet u kolegów po fachu, wśród których przecież pewnie nie brakuje nietypowych osobowości.

 „Czy tylko mi się wydaje, czy Mochizuki pokazuje nam środkowy palec?” – napisał niedawno na swoim blogu matematyk Lieven Le Bruyn z Uniwersytetu w Antwerpii. Odniósł się w ten sposób do uczonego z Japonii, który w 2012 r. opublikował dowód twierdzenia zwanego „hipotezą abc”. Gdyby Shinichiemu Mochizukiemu naprawdę udało się rozprawić z tym problemem, oznaczałoby to koniec trwających ćwierć wieku zmagań, z których wielu matematyków wycofało się, utraciwszy jakąkolwiek nadzieję na znalezienie rozwiązania.

Stawka była więc bardzo wysoka. Problem polega na tym, że dowód liczy 500 stron, a do jego przeprowadzenia japoński uczony stworzył całe dziedziny matematyki, o których nikt w środowisku nie ma zielonego pojęcia, a wprowadzenie do nich to lektura dalszych kilkuset stron. „Eksperci szybko zdali sobie sprawę, że ocena nastręczy wyjątkowych trudności” – podsumował eufemistycznie na blogu „Mathabe” Brian Conrad z Uniwersytetu Stanforda. Dowód okazał się tak trudny, że pomimo najlepszych chęci wielu matematyków poddało się, próbując zrozumieć dzieło japońskiego kolegi.

Nie ma drogi na skróty


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie