statystyki

Niejednoznaczna wojna z narkotykami

autor: Jakub Kapiszewski13.01.2016, 07:48; Aktualizacja: 13.01.2016, 08:22
Guzman

Guzman i Sean Pennźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: JOSE MENDEZFACUNDO ARRIZABALAGAJOERG CARSTENSEN

Osądzenie Joaquína „El Chapo” Guzmána byłoby dużym sukcesem krucjaty prowadzonej przez USA od 45 lat

Zanim jednak schwytany w piątek po ubiegłorocznej ucieczce z więzienia Guzmán trafi do amerykańskiego więzienia, ma prawo odwołać się od wniosku ekstradycyjnego. Meksykańskie władze podejrzewają, że przejście przez całą procedurę może zająć nawet ponad rok. Obrońcy bossa nie zamierzają bowiem odpuszczać; jeden z prawników Juan Pablo Badillo już zapowiedział, że zamierza ze sprawą swojego klienta zajść, jeśli będzie trzeba, aż do sądu najwyższego.

Jeśli „El Chapo” stanie przed amerykańskim sądem, będzie to jedno z nielicznych – a na pewno jedno z najbardziej widowiskowych – zwycięstw w ogłoszonej jeszcze przez prezydenta Richarda Nixona wojnie z narkotykami; porównywalne prawdopodobnie z zakończonym sukcesem polowaniem na bossa kolumbijskiego kartelu narkotykowego Medellín Pablo Escobara. Dotychczasowy bilans wojny z narkotykami jest jednak niejednoznaczny.

Zarówno w amerykańskiej debacie publicznej, jak i na Kapitolu coraz częściej słychać głosy, że prowadzona kosztem ponad 50 mld dol. rocznie kampania musi być poddana gruntownej rewizji. USA zaangażowały w wojnę z narkotykami olbrzymie siły i środki. Do koordynacji antynarkotykowych działań na szczeblu federalnym powołano m.in. Drug Enforcement Administration, która na koniec 2014 r. zatrudniała ponad 11 tys. osób. Od momentu stworzenia DEA w 1972 r. zatrudnienie w instytucji wzrosło ponad czterokrotnie. Budżet wynosi 2,8 mld dol.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie