statystyki

Wielka Brytania: Strajk 40 tysięcy lekarzy. Chcą zmiany warunków pracy

12.01.2016, 11:48; Aktualizacja: 12.01.2016, 13:02
Rano w Anglii do całodobowego strajku przystąpiło ponad 40 tysięcy młodych lekarzy.

Rano w Anglii do całodobowego strajku przystąpiło ponad 40 tysięcy młodych lekarzy.źródło: ShutterStock

Rano w Anglii do całodobowego strajku przystąpiło ponad 40 tysięcy młodych lekarzy. Przed ponad 250 szpitalami stanęły strajkowe pikiety. Opiekę nad chorymi przejęli inni specjaliści, ale brak personelu doprowadził do odwołania 4 tysięcy zabiegów i operacji.

Reklama


Reklama


Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne odroczyło już raz ten strajk, pierwotnie planowany przed świętami. Chodzi w nim o warunki pracy i wynagrodzeń za rozszerzenie normalnej pracy szpitali na pełne 7 dni tygodnia. Rząd twierdzi, że nie chodzi w tym o oszczędności i dawał nawet lekarzom 11-procentową podwyżkę, ale odebrał im prawo do wynagrodzeń za nadgodziny w weekend.

Część brytyjskiej prasy podkreśla, że spore grono członków zarządu Stowarzyszenia Lekarzy to zdeklarowani lewicowcy, dla których dzisiejszy i dwa dalsze planowane strajki to początek walki z rządową polityka zaciskania pasa w służbach publicznych. Sami lekarze ubolewają jednak nad jest koniecznością protestu.

„Nie chcę komplikować życia moim pacjentom, ale patrząc w przyszłość widzę, że nasz kontrakt jest niebezpieczny, nie tylko dla lekarzy” - wyjaśniał jeden ze strajkujących telewizji SKY. A drugi mówił BBC: „W obecnej formie ten kontrakt zmusi do jeszcze większego wysiłku już i tak zdemoralizowanych i przepracowanych młodszych lekarzy, doprowadzając ich do punktu załamania.”

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama