statystyki

Misja polskich pograniczników na greckiej wyspie Lesbos

07.01.2016, 14:46

Grupa polskich pograniczników rozpoczyna miesięczną misję na greckiej wyspie Lesbos. To sześciu funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej razem z 19-ma innymi, delegowanymi z różnych oddziałów. Misja odbywa się w ramach operacji unijnej agencji do spraw granic, Frontex.

Reklama


Reklama


Jak poinformowała rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Elżbieta Pikor, polscy funkcjonariusze mają pomóc greckim służbom w radzeniu sobie z napływem migrantów. Polacy są specjalistami do spraw nadzoru granic, daktyloskopii i rejestracji migrantów i będą na Lesbos wykonywali takie zadania.

Elżbieta Pikor przypomniała, że w ubiegłym roku przedostało się do Europy z południa przeszło milion uchodźców i migrantów. 97 procent z nich przybyło przez Grecję, w tym przez wyspę Lesbos.

Misja będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach. W lutym planowany jest wyjazd do Grecji 32 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej - specjalistów od rejestracji cudzoziemców, ustalania pochodzenia migrantów oraz specjalistów do spraw dokumentów. W marcu kolejna tura 32 funkcjonariuszy pojedzie na wyspy Lesbos, Samos oraz Chios.

W zeszłym roku w misjach pod egidą Frontex-u uczestniczyło 34 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Wspierali oni państwa członkowskie w ochronie południowej granicy Unii Europejskiej, między innymi w Grecji, Bułgarii i we Włoszech. Dodatkowo, 10 funkcjonariuszy brało udział w misji wsparcia Krajowej Policji Węgier na granicy węgiersko-serbskiej.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama