statystyki

"Times" o rządach PiS i "zamachu" na demokrację: Te oceny są przesadzone

05.01.2016, 15:15
Polska jest potencjalnie ważnym uczestnikiem gry o przekształcenie Europy, osłabionej gospodarczo, nękanej kryzysem imigracyjnym i destabilizowanej na rubieżach przez Rosję - pisze "Times".

Polska jest potencjalnie ważnym uczestnikiem gry o przekształcenie Europy, osłabionej gospodarczo, nękanej kryzysem imigracyjnym i destabilizowanej na rubieżach przez Rosję - pisze "Times". źródło: ShutterStock

Londyński "Times" odnotowuje dziś reakcje Unii Europejskiej na postępowanie nowego polskiego rządu. Gazeta zauważa, że wpisuje się ono w ogólną tendencję wzrostową nacjonalizmów na wschodniej flance Unii. Ocenia jednak alarmistyczne oceny sytuacji w Polsce jako przesadzone.

Reklama


Reklama


"Polska jest solidną i wypróbowaną demokracją" - stwierdza "Times", "ale niemal każdy jej krok legislacyjny od październikowych wyborów jest poddawany dokładnym oględzinom i krytyce." Częściowo jest ona uzasadniona, ale wiele jest w niej przesady - uważa londyński dziennik.

Bruksela zarzuca rządowi PiS-u próbę kontrolowania mediów i wymiaru sprawiedliwości. Myśli o sankcjach, włącznie z zawieszeniem prawa głosu Polski w Radzie Europy. Parlament Europejski będzie w tym miesiącu obradował nad sytuacją w Polsce, a jego przewodniczący Martin Schulz określa wręcz manewry legislacyjne PiS-u jako "zamach".

Polska jest potencjalnie ważnym uczestnikiem gry o przekształcenie Europy, osłabionej gospodarczo, nękanej kryzysem imigracyjnym i destabilizowanej na rubieżach przez Rosję - pisze "Times". Ale władze w Warszawie muszą przekonać swoich partnerów, że nie wykorzystują sejmowej większości PiS, by wprowadzić bardziej autorytarną formę rządów. "Polska musi zachować umiar i zdobyć zaufanie swych przyjaciół"- konkluduje "Times".

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • KALIF(2016-01-05 15:46) Odpowiedz 130

  HIT INTERNETU! Zobacz jakie panowały standardy dziennikarskie w III RP Ten fragment rozmowy dziennikarki TVP Info z Anną Komorowską tłumaczy obecne zachowanie wielu dziennikarzy, którzy straszą PiSem. Po prostu takiego służalczego dziennikarstwa nie było od końca komunizmu w Polsce. Niemcy wypowiedziały Polsce wojnę, broniąc się przed utratą polskiego protektoratu. To nie jest kwestia jakiegoś złego charakteru Niemiec, po prostu Berlin opierają swoją gospodarkę na eksporcie, co oznacza, że kolejne kraje będą kupowały produkty niemieckie, kosztem zlikwidowania własnej produkcji. Utrzymanie „Mitteleuropy” jest kwestią życia i śmierci dla Niemiec

 • Jakich znów przyjaciół?(2016-01-05 16:31) Odpowiedz 120

  Niemiecka paranoja znów narasta. To ich zmartwienie, Polska niczego nie musi. To niemiecka głupota jest przyczyną gigantycznych kłopotów Europy. A głupkowi tłumaczyć się nie należy.

 • Masa spala 8 lat, obudzona bo poczula sie Narodem (2016-01-06 00:49) Odpowiedz 50

  "Masa śpi, bo przestała być narodem i zapomniała o swoich bohaterach. Nie łudźmy się pozorną bezczynnością: nowi przewodnicy, a w chwili próby nawet wojownicy, muszą wziąć na własne barki ciężar odpowiedzialności. Wyrastając z polskiej krwi i ziemi, nigdy nie poprzemy tzw. demokratycznej większości sprzeniewierzającej się dobru narodowemu. Władza winna zamiany narodu w stado, zaprzedana wrogom tradycji, nie jest warta nawet nienawiści, ale wyłącznie pogardy. (...) My nie uprawiamy demokratycznej polityki, ale jesteśmy przeznaczeni do misji odrodzenia Narodu. (...) Nasz Ruch jest Zakonem, w godzinie walki i poświęcenia nie możemy tłumaczyć się oklepanym frazesem: „Rezygnuję, bo mam rodzinę”. Wiedziałeś o tym od początku i nikt cię nie zmuszał do bycia nacjonalistą." Śp. Robert Larkowski

 • A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jestes najlichsza(2016-01-06 09:50) Odpowiedz 30

  EWANGELIA Mt 2,1-12 Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: "Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon". Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: "W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela". Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: "Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon". Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama