Zarząd Światowego Stowarzyszenia Wydawców Gazet WAN-IFRA wezwał turecki rząd do poszanowania niezależnych mediów. Po zakończonym w Paryżu spotkaniu przedstawicieli wydawców z ponad 120 państw wydano raport, w którym znalazły się postulaty dotyczące sytuacji tureckiej prasy

"WAN-IFRA potępia kampanię prowadzoną przez państwo tureckie, polegającą na atakowaniu i zastraszaniu prasy. Takie działania ewidentnie zmierzają do uciszenia krytyki oraz marginalizowania głosów opozycji" - piszą autorzy raportu. Podkreślają, że zamachy na lokalne media podkopują demokratyczne podwaliny tureckiego społeczeństwa.

Pod koniec listopada turecka policja aresztowała dwóch tureckich dziennikarzy, zarzucając im szpiegostwo. Zastępca redaktora naczelnego opozycyjnego dziennika Cumhuriyet Can Dündar oraz szef oddziału gazety w Ankarze Erdem Gül zostali oskarżeni o ujawnienie raportu. Zgodnie z dokumentem, tureckie służby specjalne miały dostarczać broń syryjskim dżihadystom. Dziennikarzom zarzucono ponadto członkostwo w organizacji terrorystycznej.

Miesiąc wcześniej turecka policja wkroczyła do siedziby domu mediowego Koza-Ipek. Organizacja ta jest związana z przebywającym w USA Fethullahem Gulenem, rywalem obecnego prezydenta Erdogana w walce o władzę.

Na początku października pobito jednego z najbardziej wpływowych tureckich dziennikarzy i komentatorów Ahmeta Dżoszkuna. Wśród aresztowanych czterech napastników był internauta, który znany jest z obrażania na Twitterze osób wyrażających się krytycznie wobec rządu Recepa Erdogana.

Polskę w Światowym Stowarzyszeniu Wydawców reprezentują m.in. Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz IZBA Wydawców Prasy.