Kary za handel drewnem
20 marca Sejm przyjął m.in. nowelizację ustawy o lasach i zaostrzył kary za nielegalny handel drewnem. Przepisy przewidują sankcje w wysokości dwukrotności wartości celnej przywożonych do Polski produktów z drewna bez licencji FLEGT (Forest Law Enforcement, Governance and Trade). Za wprowadzanie do obrotu nielegalnie pozyskanego drewna trzeba będzie zapłacić karę od 20 tys. do 200 tys. zł.
Więcej: www.sejm.gov.pl
Ochrona przed chemikaliami
20 marca posłowie uchwalili ustawę dostosowującą przepisy krajowe w zakresie chemikaliów do regulacji unijnych. Nowela zaostrza sankcje za nieprzestrzeganie ustawy: za wprowadzanie do obrotu detergentów bez polskiej etykiety dystrybutorom będzie grozić grzywna, a za wywóz chemikaliów bez wymaganej zgody grzywna, ograniczenie wolności lub do lat 2 więzienia.
Więcej: www.sejm.gov.pl
Marketing za zgodą klienta
24 marca UOKiK wskazał, że przedsiębiorca, który kontaktuje się z konsumentem telefonicznie dla celów marketingu bezpośredniego, musi wcześniej uzyskać na to zgodę klienta. Zdaniem UOKiK każdy przedsiębiorca kontaktujący się z konsumentem w celach sprzedażowych musi być gotowy do udowodnienia, że uzyskał uprzednio taką zgodę. Aktualnie urząd sprawdza, czy jedna z firm sprzedająca m.in. naczynia do gotowania na pokazach mogła naruszyć prawo.
Więcej: www.uokik.gov.pl
20 tys. nowych firm w lutym
24 marca resort gospodarki przypomniał, że rejestracji firmy można dokonać samodzielnie online lub za pośrednictwem pełnomocnika, a także osobiście w dowolnym urzędzie gminy. Czynności te są wolne od opłat. Jednocześnie wskazał, że tylko w lutym 2015 r. działalność gospodarczą zarejestrowało ponad 20 tys. osób. Najwięcej w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.
Więcej: www.mg.gov.pl
Zgłaszanie miejsc praktyk
25 marca Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało, że na jego stronie internetowej od końca lutego można znaleźć mapę szkół zawodowych. Na mapie znajduje się też specjalny formularz dla pracodawców. Za jego pośrednictwem mogą zgłaszać miejsca praktyk zawodowych.
Więcej: www.men.gov.pl
Wsparcie dla branży komputerowej
25 marca Ministerstwo Gospodarki podało, że wartość rynku gier w Polsce w 2014 r. wyniosła 280 mln dol. (dane z Global Games Market Report). Resort zapewnił, że konsekwentnie działa na rzecz wsparcia przedsiębiorców działających w tym sektorze. Obecnie opracowuje narzędzia wsparcia i promocji polskich przedsiębiorców, które będę realizowane ze środków dostępnych w ramach nowej perspektywy budżetowej UE.
Więcej: www.mg.gov.pl
Ostatni dzień na opłaty
31 marca mija termin zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego, gdy rok obrotowy odpowiada kalendarzowemu. Do kas urzędów gmin (miast) należy wnieść roczną opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu.
Ostatni dzień na opłaty
1 kwietnia wchodzą w życie zmiany przepisów określających obowiązujące wysokości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe. W roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2015 r. wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników składek zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych oraz płatników nie podlegających wpisowi do rejestru REGON, będzie wynosiła 1,80 proc.
Więcej: www.zus.pl
Upływ terminów podatkowych
7 kwietnia mija termin zapłaty podatku dochodowego za marzec od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej i zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wypłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z tytułu udziału w zyskach.