statystyki

Hiszpańska prasa: Tusk faworytem na szefa Rady Europejskiej

30.08.2014, 10:29; Aktualizacja: 30.08.2014, 10:39

Donald Tusk ma największe szanse na pozostanie nowym przewodniczącym Rady Europejskiej - zapewniają komentatorzy największych, hiszpańskich gazet. Mimo, że decyzja, kto zastąpi Hermana Van Rompuya jeszcze nie zapadła, hiszpańska prasa przybliża dzisiaj sylwetkę polskiego premiera.

Reklama


Reklama


"Przewodniczącym Rady Europejskiej zostanie Donald Tusk. Wiemy to z potwierdzonych źródeł dyplomatycznych” - twierdzi komentator dziennika "ABC". I przypomina, że jeśli tak się stanie, będzie to najwyższe stanowisko, jakie zajmie w Unii Europejskiej przedstawiciel Europy Wschodniej. 

Dziennikarz "La Vanguardii", gazety, który też stawia na Tuska - przypomina, że jeśli zostanie wybrany, to on pokieruje najbliższym szczytem Unii Europejskiej z Rosją. "Putin musiałby wtedy negocjować z politykiem reprezentującym kraj będący jeszcze niedawno w orbicie wpływów Rosji” - czytamy w "La Vanguardii". 

"Wybranie Tuska byłoby podniesieniem rangi Polski i potwierdzeniem, że jest ważnym aktorem w Unii” - to opinia opublikowana w dzienniku "Economista".

Komentatorzy utrzymują, że nominację Polaka popiera większość krajów, m.in. Wielka Brytania. Ich zdaniem, najmniej zainteresowany kierowaniem Radą Europejską jest sam premier Polski. Twierdzą, że od miesięcy do przyjęcia funkcji ma go przekonywać Angela Merkel. Jednak - jak zapewniają - Tusk woli dokończyć kadencję i przeprowadzić Platformę Obywatelską przez wybory parlamentarne.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Leo(2014-08-30 11:59) Odpowiedz 00

    "...jeśli zostanie wybrany, to on pokieruje najbliższym szczytem Unii Europejskiej z Rosją. "Putin musiałby wtedy negocjować z politykiem reprezentującym kraj będący jeszcze niedawno w orbicie wpływów Rosji”.
    "W cztery oczy" dopiero będą żółwiki. O, ja cie!

  • wierzyłemwistnienieprawado2005r(2014-08-30 12:27) Odpowiedz 00

    A może by wzięli zamiast Tuska słynnego Jarosława.Mówił kilka razy że jest osobą wykształconą i kompetetną.Ja zgadzam się żeby mu nawet pensję wypłacać z naszych podatków.Byle bym nie musiał go oglądać i słuchać tych jego wywodów na poziomie umysłowym przedszkolaka.Może inni też mieliby okazję zobaczyć jakich ludzi demokracja potrafi wywindować na szczyt władzy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama