statystyki

Tusk najpoważniejszym kandydatem na szefa RE, ale wszystko może zmienić się w ostatniej chwili

30.08.2014, 02:24; Aktualizacja: 30.08.2014, 08:29
Donald Tusk. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Donald Tusk. Fot. PAP/Tomasz Gzellźródło: PAP

Donald Tusk najpoważniejszym kandydatem na szefa Rady Europejskiej. Czy nim zostanie? Odpowiedź powinniśmy poznać dziś. W Brukseli, o 17.00 spotykają się unijni przywódcy, by podjąć decyzję w tej sprawie.

Reklama


Reklama


Ustępujący szef Rady Europejskiej prowadził do wczoraj konsultacje z unijnymi stolicami. Ich wynik? "W tej chwili najbardziej prawdopodobny scenariusz to, że premier Tusk zostanie szefem Rady, bo sporo szefów państw i rządów go popiera. Szanse są bardzo wysokie" - powiedział Polskiemu Radiu Jurek Kuczkiewicz z dziennika Le Soir. 

Według relacji unijnych dyplomatów, jest zgoda na to, by polityk z Europy Środkowo-Wschodniej został przewodniczącym Rady Europejskiej. To eliminuje więc główną konkurentkę Donalda Tuska - premier Danii Helle Thorning-Schmidt. Na krótkiej liście znaleźli się jeszcze byli premierzy Łotwy i Estonii, ale to szef polskiego rządu spośród nich najbardziej wyrazisty. 

Eksperci zalecają jednak ostrożność. "Jeśli chodzi o tego typu decyzje, nie można być pewnym do końca, bo mogą pojawić się nowe okoliczności, mogą pojawić się nowe osoby i zmieni się cały układ" - powiedział Polskiemu Radiu ekspert brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej Janis Emmanuilidis. Na korzyść polskiego premiera niewątpliwie przemawia teraz poparcie Niemiec i Wielkiej Brytanii. Francja wprawdzie wspiera Dunkę, ale jest gotowa zaakceptować Polaka jeśli taka będzie wola większości.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • StAAbrA(2014-08-30 08:52) Odpowiedz 00

  Tusk najpoważniejszym kandydatem na mafijną kreaturę szczebla europejskiego - w związku z zajęciem pierwszego miejsca w rankingu sprzedajności i dyspozycyjności wobec elementu kryminalnego wszelakiej proweniencji i agentury wszelakiego autoramentu .

 • obserwator(2014-08-30 09:13) Odpowiedz 00

  chyba dlatego że pokornie wykonywał wszystkie polecenia UE

 • Gonzo(2014-08-30 09:15) Odpowiedz 00

  @StAAbrA: Od jak dawna korzystasz z poradni psychiatrycznej?

 • czytelnik(2014-08-30 09:31) Odpowiedz 00

  rozwalił gospodarkę polską, to teraz kolej na unijną

 • Zmieni się na pewno(2014-08-30 12:01) Odpowiedz 00

  Bo moja koza właśnie zgwałciła ogiera w stajni i jest to wiadomość tej samej miary, co ta o TUSKUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU !!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama