Prawie połowę doby Polacy przeznaczali w zeszłym roku na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych takich jak jedzenie czy spanie, a ponad 1/3 czasu pochłaniało wykonywanie różnego typu obowiązków - wynika z najnowszego badania Głównego Urzędu Statystycznego.

Niecałe 20% doby Polacy przeznaczyli na odpoczynek.

Pozostały czas, nieco ponad 4% doby, zajęło im głównie przemieszczanie się - dojazdy i dojścia w różnych celach.

Ilość czasu poświęcanego na czynności fizjologiczne, obowiązki, odpoczynek oraz dojazdy i dojścia zmienia się w zależności od etapu życia. Dla kolejnych grup wiekowych od 20 do 44 lat zauważono stopniowo rosnący udział obowiązków, przy jednoczesnym malejącym udziale czasu poświęcanego na odpoczynek i potrzeby fizjologiczne.

Osoby zaczynające dorosłe życie - w wieku 18-19 lat - zarówno na obowiązki, jak i na różne formy odpoczynku poświęcały po ok. 23% doby. W kolejnych latach życia proporcje te zmieniały się i w grupach wieku 25-34 i 35-44 lata obowiązkom poświęcano najwięcej czasu - przeciętnie odpowiednio 34,4% i 35,4% doby.
Odbywało się to kosztem odpoczynku (udział odpowiednio 16,1% i 15,7% doby) oraz czynności fizjologicznych (udział odpowiednio 44,6% i 44,0% doby)
- na które z kolei mogli poświęcić mniej czasu.



Od wieku 45 lat obowiązki wypełniały stopniowo coraz mniejszą część doby. Wzrastała ilość czasu przeznaczanego na odpoczynek i dłużej zaspakajane były potrzeby fizjologiczne.