statystyki

Koszulki z Bangladeszu od prezydenta RP: "25 lat wolności". Opozycja: "To skandal"

02.06.2014, 17:13; Aktualizacja: 02.06.2014, 17:21

Z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca Kancelaria Prezydenta rozdaje koszulki z napisem "25 lat wolności". Koszulki uszyto w Bangladeszu – ustaliła telewizja Superstacja. Opozycja mówi o skandalu. Kancelaria Prezydenta tłumaczy, że kierowała się niską ceną. Ekspert: - W Bangladeszu zarabiają około 115 złotych miesięcznie. Możemy mówić o współczesnej formie niewolnictwa – mówi reporterowi telewizji Superstacja dr hab. Piotr Balcerowicz z Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Reklama


Reklama


Kancelaria Prezydenta RP zamówiła dziesięć tysięcy koszulek. Z przodu wielki napis solidarycą "25 lat wolności" oraz "www.prezydent.pl". A na metce: "made in Bangladesh". Dlaczego koszulki uszyto w Bangladeszu? Kancelarii Prezydenta tłumaczy, że zamówienie złożyła w polskiej firmie. Zdecydowała niska cena: około 6 złotych za sztukę.

"Uprzejmie informujemy, że Kancelaria Prezydenta RP dokonując rozeznania rynku wśród podmiotów oferujących materiały promocyjne w postaci t-shirtów z nadrukiem, zwróciła się w tej sprawie do podmiotów (firm) działających na rynku polskim" – czytamy w komunikacie Biura Prasowego przesłanym telewizji Superstacja. "W wyniku w/w badania rynkowego, przeprowadzonego z zachowaniem zasady oszczędności oraz konieczności pozyskiwania dóbr w ramach ograniczonych środków finansowych (publicznych), została wyłoniona oferta polskiego podmiotu, która przedstawiła najkorzystniejsze warunki realizacji zamówienia. Zatem o wyborze tego podmiotu zdecydował w głównej mierze rachunek ekonomiczny, który zawsze towarzyszy zamawianiu dóbr o charakterze "masowym", finansowanym ze środków publicznych" – wyjaśnia Biuro Prasowe w przesłanym Superstacji komunikacie.

Uszyte w Bangladeszu koszulki mają być wykorzystane "podczas prowadzenia działań informacyjno-promocyjnych Kancelarii Prezydenta RP" - jak czytamy w komunikacie. "Zamawiane artykuły będą wręczane także grupom dzieci i młodzieży w trakcie wycieczek i wydarzeń odbywających się w Pałacu Prezydenckim oraz Belwederze" – informuje Kancelaria Prezydenta.

Politycy opozycji są oburzeni: - To jest skandal – mówi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.
- W Łodzi mieliśmy zagłębie włókiennicze, gdzie takie koszulki były produkowane w setkach tysięcy egzemplarzy, dzisiaj produkujemy je zagranicą – dodaje Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD.

O warunkach pracy w Bangladeszu opowiada reporterowi Superstacji dr hab. Piotr Balcerowicz z Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego:

- Bardzo często pracownicy pracują do 15-16 godzin na dobę. Kończą pracę o godzinie 3 w nocy i rozpoczynają pracę o 7.30, więc są to warunki skrajnie urągające podstawowym normom – mówi Balcerowicz. - W zdecydowanej większości są to kobiety, które zarabiają około 115 złotych miesięcznie. Możemy mówić tutaj o swego rodzaju współczesnej formie niewolnictwa – podsumowuje ekspert. Wspomina też katastrofę sprzed roku, kiedy na skutek zawalenia się hali w fabryce odzieżowej zginęło ponad tysiąc osób. - Do tego typu katastrof dochodzi bardzo często i w ciągu kilkunastu lat poważnych katastrof w Bangladeszu było pięćdziesiąt – mówi Balcerowicz.

Reklama


Źródło:Media

Reklama

 • zibi(2014-06-03 13:32) Odpowiedz 00

  ale jaja z was robia sobie

 • biznesman(2014-06-02 23:26) Odpowiedz 00

  bookbis, w tym jest problem, że Polskich firm nie ma i nie będzie, jeżeli się nie zwróci uwagę na takie jaja jak z tymi koszulkami, w biznesie nie ma moralności, a jakby była to być może dobrze by to poskutkowało, nawet dla bizensu samego...

 • szok(2014-06-03 00:44) Odpowiedz 00

  Szanowni Państwo z KPrez,
  a w ramach oszczędności, ile z tych pieniędzy zostało w kraju?

 • ss(2014-06-03 07:16) Odpowiedz 00

  A są gdzieś w naszych sklepach koszulki szyte w Europie na które będzie mnie stać?

 • kobieta sukcesu(2014-06-03 08:07) Odpowiedz 00

  No cóż jak na mocarstwo Bangladesz przystało ! Polska wybija się na prowadzenie: -
  -w Polsce najszybciej na świecie przybywa dolarowych milionerów (Global Wealth Report)
  - najwięcej pracowników na umowach śmieciowych (27 %), absolutny rekord UE.
  - Polska jest na ostatnim miejscu w UE, jeśli chodzi o wydatki na świadczenia dla dzieci (0,75 proc. PKB, europejska średnia to 2,3 proc. PKB)
  -- na ostatnim miejscu UE w wydatkach na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu (0,14% PKB)
  - na ostatnim miejscu w UE w wydatkach na walkę z bezrobociem (0,4 % PKB)
  - na ostatnim miejscu w UE w wydatkach na politykę prorodzinną (0,8 PKB)
  - w Polsce odsiaduje wyrok największa liczba więźniów w całej Europie (więcej niż w 80 mln Niemczech), mamy też jeden z najwyższych wskaźników przestępców na 1000 mieszkańców.
  - - jeden z nielicznych rozwiniętych państw Zachodu o degresywnym systemie podatkowym

 • Krzysztof(2014-06-02 18:45) Odpowiedz 00

  B.d. No coż po wyjściu z Egiptu co się dzialo za czasów Izajasz, Jeremiasza,...- wlos się jeży na głowie! Niewolnictow w Bangladesz tylko? a TESCO, Waitrose,...- nie wiecie jak wygląda norma w owych FIrmach z ZAchodu?Czekam on odp od lokalnego bp-a (Portsmouth) aby ex-komunikowal praktyki bylych handlarzy niewolnikow (Brytjczycy prym wiedli do 1863r)+ zakazal wiernym zakupow w owych marketach: ja nic tam nie kupię, nawe tgdybym mial placic 3 razy wiecej u prywatnego.

 • Michał(2014-06-03 08:26) Odpowiedz 00

  A jakby je zrobiono w Polsce za czterokrotność obecnej ceny to opozycja by grzmiała, że za drogo. ;-D

 • bookbis(2014-06-02 18:58) Odpowiedz 00

  nie wiem juz o co chodzi niektorym ludziom, najpierw wrzeszczymy,ze rzad tak wiele pieniedzy traci na bzdety, a teraz gdy kierujac sie oszczednosciami zakupiono towar to źle bo z Bangladeszu. Przeciez my tez robimy rzeczy dla obcych firm i nikt nie krzyczy. Z drugiej strony jesli nie zamowimy tych koszulek to te pracujace tam kobiety nie zarobia onych 115 dolarów.
  W polsce rozpieprzono krotko mówiac przemysł włokienniczy, na rynku sąpraktycznie tylko chińskie podroby, o tym sie nie mówi bo i po co, juz sie opatrzyły?!
  Jesli chce kupic cos na robote na działce to kupie ten chinski czy bangladeski smiec ale jesli chce cos kupic cos na lata to szukam renomowanych firm Jak będa polskie wreszcie to do nich wróce

 • kobieta sukcesu(2014-06-03 12:40) Odpowiedz 00

  do @ 7: Michał z IP: 95.51.103.*---Informacja jest bardzo pobieżna. Wczoraj w TV pokazywali dość obszerny materiał, na czym ten skandal polega.
  - Otóż w Bangladeszu pracuje się od 6-ej rano do ...2.00 w nocy. Wiele ludzi z wycieńczenia umiera w niewolniczej pracy. Katastrofy w górnictwie są na porządku dziennym. Siła nabywcza 115 zł w Bangladeszu odpowiada 1500 zł w Polsce

  -Niewolnicy wyprodukowali koszulki dla WOLNOŚCIOWCÓW. Prawda, że piękne?

 • Krzysztof(2014-06-03 12:51) Odpowiedz 00

  d0: kobieta sukcesu! dzieki za info. Juz z owej statystyki widac, skąd "Milionerzy" mają pieniadze. Ale ...20% spoleczenstwa czyta (statystycznie) tylko 1-na książkę, tyle samo cos przeczytalo JPII, wydatki na nauke najnizsze w UE czyli dane statystyczne na 13 Grudnia coroczne potwierdzaja, tylko 13 % mysli, wieę nie jest opetana (tu; motywy TW "Wolskiego") .Podsumowując: narodu juz nie ma, są sitwy towarzyskie zlodziei pragnące sie nahapac dopóki przy zlobie (wladzy). Skundlony lud to akceptuje jako Koniczność Dziejową tj. Hegel zywy nadal; ps. jakikolweik cwaniak wie, ze tu najlatwiej dac lapowke aby np owo wspomniane TESCo nie placilo podatkow przez ...5lat.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama