Ministerstwo Spraw Zagranicznych odtajniło szyfrogramy z 1989 roku. Dokumenty obejmują okres od 14 stycznia do 20 czerwca 1989 roku. MSZ zdecydował się na upublicznienie archiwaliów na 2 dni przez 25 rocznicą pierwszych po II wojnie częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Odtajnione archiwalia to informacje i zalecenia skierowane do polskich placówek dyplomatycznych dotyczące obrad okrągłego stołu, kampanii wyborczej, wyborów z 4 czerwca, jak i ich rozstrzygnięć.



Historyk MSZ Piotr Długołęcki wyjaśnia, że szyfrogramy ukazują, iż komunistyczne władze nie spodziewały się, że okrągły stół i wybory czerwcowe zmienią tak wiele w Polsce.

Wybory czerwcowe zakończyły się klęską komunistów, do której nie chcieli się oni przyznać. Doskonale pokazują to właśnie odtajnione dokumenty - podkreśla Długołęcki.

Zalecenia kierowane do polskich placówek w krajach komunistycznych zakładały uspokajanie tamtejszych władz i przekonywanie ich, że "polski eksperyment" nie rozprzestrzeni się w Czechosłowacji, na Węgrzech czy NRD. Z kolei dyplomaci pracujący w krajach zachodnich mieli tłumaczyć, że polskie władze chcą reform, demokratyzacji Polski, chcą zjednoczyć społeczeństwo i zasypać podziały między władzą a obozem "Solidarności".



Szyfrogramy pokazują też zmianę nastawienia władz PRL-u do Polaków na emigracji. Zarazem, wyjaśnia zastępca dyrektora Biura Archiwum MSZ Małgorzata Mroczkowska, kilka dokumentów dowodzi, że takie działania powodowały też spore kłopoty dla ówczesnych władz.



Dokumenty można przeglądać na stronach internetowych MSZ.