statystyki

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą do szkół stanowisko asystenta nauczyciela

autor: Marcin Rybicki21.03.2014, 09:42; Aktualizacja: 24.03.2014, 07:58
  • Wyślij
  • Drukuj

Sejm w trzecim czytaniu przyjął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty wprowadzającej m.in. stanowisko asystenta nauczyciela. Za ustawą głosowało 230 posłów, przeciw 198, 6 posłów wstrzymało się od głosu.

reklama



reklama


Posłowie odrzucili wszystkie zaproponowane poprawki. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty zakład m.in. wprowadzenie stanowiska asystenta nauczyciela, który ma udzielać pomocy na etapie wczesnoszkolnym. Będzie to nowa kategoria pracowników, którzy będą musieli posiadać wykształcenie co najmniej takie samo jak nauczyciel oraz przygotowanie pedagogiczne. Asystent nauczyciela będzie zatrudniany na podstawie Kodeksu pracy, a nie Karty nauczyciela. Projekt ma związek z wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Związek Nauczycielstwa Polskiego sprzeciwia się proponowanym zmianom twierdząc, że jest to tylko pozorna pomoc dla pedagogów, a sama ustawa jest swoistym koniem trojańskim. Zdaniem ZNP z czasem asystenci nauczyciela będą zastępować nauczycieli tym bardziej, że według wyliczeń związkowców ich pensja będzie o połowę niższa, od tej którą otrzymują pedagodzy. W projekcie ustalono, że maksymalne wynagrodzenie osoby wspomagającej nie może być wyższe od tego, które jest przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego (obecnie średnio zarabiają oni 5 tys. zł.).

Przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa również nie zgadza się z rozwiązaniami zaproponowanymi w projekcie i w przypadku ich przyjęcia zapowiedział protest nauczycieli.

Projekt zakłada również możliwość odroczenia obowiązku szkolnego dla dziecka sześcioletniego na podstawie opinii psychologa oraz zasadę, że w świetlicach szkolnych pod opieką jednego nauczyciela nie będzie mogło przebywać więcej niż 25 uczniów.

Stan prawny

Projekt skierowany do Senatu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:gazetaprawna.pl

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 29

  • 1: anka z IP: 37.209.133.* (2014-03-30 18:54)

    Do nr 8 Obserwator: asystent nauczyciela będzie miał obowiązek odbierać pensję.

  • 2: nauczyciel z IP: 87.207.233.* (2014-03-25 20:05)

    Asystent jest potrzebny nauczycielowi tylko wtedy, gdy trafia do klasy dziecko ze znacznymi dysfunkcjami lub agresywne. Mnożenie etatów jest po prostu głupie!

  • 3: xyz z IP: 159.205.54.* (2014-03-24 13:03)

    Do 25.
    To zarabiasz 5000,00 czy 2 700,00 ?
    Naprawdę, trudno was zrozumieć.

  • 4: xyz z IP: 89.231.118.* (2014-03-24 12:58)

    do Edyty: nie wiem czemu wszystkie ekipy rządzące pozwalają przy tak wysokim bezrobociu na pracę emerytom dostającym świadczenia i zabierającym pracę młodym i w średnim wieku, to powinno być zakazane w każdej branży- albo pracujesz albo pobierasz emeryturę!

  • 5: MJ12 z IP: 89.72.99.* (2014-03-24 08:58)

    24: xyz z IP: 159.205.54.* (2014-03-24 06:46)
    Bardzo chętnie to zrobię i przeleję na Twoje konto 12x to, co wyjdzie ponad 5000. Pod jednym warunkiem: że jeśli wyjdzie poniżej 5000, to zobowiązujesz się dopłacić 12x to, czego brakuje do 5000 zł? Wchodzisz w to?

  • 6: xyz z IP: 159.205.54.* (2014-03-24 06:46)

    Do 20.
    Każdy pisze na potrzeby artykułu. Swój PIT z całego roku podziel na 12 miesięcy, dodaj jubileusze, trzynastkę, socjalny itp. Dodaj do 2700,00 wysługę lat, wychowawstwo, dodatek wiejski itp., itp.

  • 7: !!! z IP: 81.210.91.* (2014-03-24 00:22)

    brawo!!! banda !!! dyskryminacja młodych nauczycieli !!! zacznie się wykorzystywanie za najniższą krajową tak jak w przypadku asystenta rodziny!!! będzie podkategoria nauczyciela tak jak stworzono podkategorię pracownika socjalnego czyli młody pracuj ja posiedzę i popatrzę!!!

  • 8: franek z IP: 83.26.194.* (2014-03-23 22:14)

    do 22
    świetna wiadomość. Teraz już wiemy do czego jest potrzebne asystentowi wyższe wykształcenie pedagogiczne. No asystent też będzie musiał wyjść z maluchem do WC i wytrzeć mu co nie co. Studia konieczne.
    KOSZMAR

  • 9: Amarka z IP: 89.186.5.* (2014-03-23 21:20)

    Co będzie robił asystent sześciolatka? Oto co będzie robił (wespół z nauczycielem!) m.in.: wyciągał z plecaka odpowiedni zeszyt lub ćwiczenia, otwierał podręcznik lub ćwiczenia na odpowiedniej stronie!, temperował połamane kredki i ołówki (bo połowa dzieci z klasy nie robi tego w domu - rodzice nie mają na to czasu), pomagał przygotować dzieciom potrzebne materiały do zajęć technicznych lub plastycznych, w szatni będzie wiązał połowę par butów, zapinał suwaki, wiązał szaliki itp, będzie przygotowywał potrzebne nauczycielowi pomoce dydaktyczne. Kto nie pracuje w szkole nie zdaje sobie sprawy ile czasu na to schodzi! Dzięki takiej pomocy nauczyciel będzie mógł się skupić na pracy z uczniem, indywidualizacji nauczania, no i spokojnie będzie mógł opuścić klasę lekcyjną w czasie lekcji lub przerwy np. po to by skorzystać z toalety, czy odebrać telefon od rodzica, bo dla wiedzy niewtajemniczonych to nauczyciel klas I-III nie ma przerw!

  • 10: nauczycielka z IP: 83.23.78.* (2014-03-23 19:24)

    Zapraszam serdecznie chociażby na jeden dzień do szkoły wszystkich tych, którzy twierdzą że nauczyciele nic nie robią...

Prawo na co dzień

Galerie