statystyki

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą do szkół stanowisko asystenta nauczyciela

autor: Marcin Rybicki21.03.2014, 09:42; Aktualizacja: 24.03.2014, 07:58

Sejm w trzecim czytaniu przyjął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty wprowadzającej m.in. stanowisko asystenta nauczyciela. Za ustawą głosowało 230 posłów, przeciw 198, 6 posłów wstrzymało się od głosu.

reklama


reklama


Posłowie odrzucili wszystkie zaproponowane poprawki. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty zakład m.in. wprowadzenie stanowiska asystenta nauczyciela, który ma udzielać pomocy na etapie wczesnoszkolnym. Będzie to nowa kategoria pracowników, którzy będą musieli posiadać wykształcenie co najmniej takie samo jak nauczyciel oraz przygotowanie pedagogiczne. Asystent nauczyciela będzie zatrudniany na podstawie Kodeksu pracy, a nie Karty nauczyciela. Projekt ma związek z wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Związek Nauczycielstwa Polskiego sprzeciwia się proponowanym zmianom twierdząc, że jest to tylko pozorna pomoc dla pedagogów, a sama ustawa jest swoistym koniem trojańskim. Zdaniem ZNP z czasem asystenci nauczyciela będą zastępować nauczycieli tym bardziej, że według wyliczeń związkowców ich pensja będzie o połowę niższa, od tej którą otrzymują pedagodzy. W projekcie ustalono, że maksymalne wynagrodzenie osoby wspomagającej nie może być wyższe od tego, które jest przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego (obecnie średnio zarabiają oni 5 tys. zł.).

Przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa również nie zgadza się z rozwiązaniami zaproponowanymi w projekcie i w przypadku ich przyjęcia zapowiedział protest nauczycieli.

Projekt zakłada również możliwość odroczenia obowiązku szkolnego dla dziecka sześcioletniego na podstawie opinii psychologa oraz zasadę, że w świetlicach szkolnych pod opieką jednego nauczyciela nie będzie mogło przebywać więcej niż 25 uczniów.

Stan prawny

Projekt skierowany do Senatu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

reklama

  • franek(2014-03-21 19:39) Odpowiedz 00

    1 primo. ZNP w Sejmie zgodziło się na asystenta, zobaczcie na TV sejmowej.

    2 primo nikt nie napisał co będzie robił ten asystent/hahaha/

    3 primo nauczyciel 2,5 tys a Asystent 5tys / więc mamy etaty dla znajomych króliczka/ .

  • mts(2014-03-21 19:54) Odpowiedz 00

    Nauczyciele myślą, że są świętymi krowami, wszystkich można zwolnić tylko nie ich, dwoje dzieci w klasie i nauczyciel, ale KN nie pozwala go zwolnić. Związki protestują, nauczyciele protestują. WSZYSTKO RZĄD ROZPIEPRZYŁ A NAUCZYCIELI NIE MOŻE RUSZYĆ.

  • tata2(2014-03-23 08:45) Odpowiedz 00

    Do 18
    Poczekaj a sam przekonasz się czy się będą biły czy nie. Ja zapewniam Cię że podań będzie więcej niż etatów. Oczywiście rekrutację wygrają w większości znajomi króliczka i wcale nie jest powiedziane, że będą pracowały za 1500 zł.

  • xyz(2014-03-24 06:46) Odpowiedz 00

    Do 20.
    Każdy pisze na potrzeby artykułu. Swój PIT z całego roku podziel na 12 miesięcy, dodaj jubileusze, trzynastkę, socjalny itp. Dodaj do 2700,00 wysługę lat, wychowawstwo, dodatek wiejski itp., itp.

  • krol(2014-03-22 08:57) Odpowiedz 00

    Czy każdy z 91 wiceministrów reż dostanie asystenta ?

  • !!!(2014-03-24 00:22) Odpowiedz 00

    brawo!!! banda !!! dyskryminacja młodych nauczycieli !!! zacznie się wykorzystywanie za najniższą krajową tak jak w przypadku asystenta rodziny!!! będzie podkategoria nauczyciela tak jak stworzono podkategorię pracownika socjalnego czyli młody pracuj ja posiedzę i popatrzę!!!

  • MJ12(2014-03-24 08:58) Odpowiedz 00

    24: xyz z IP: 159.205.54.* (2014-03-24 06:46)
    Bardzo chętnie to zrobię i przeleję na Twoje konto 12x to, co wyjdzie ponad 5000. Pod jednym warunkiem: że jeśli wyjdzie poniżej 5000, to zobowiązujesz się dopłacić 12x to, czego brakuje do 5000 zł? Wchodzisz w to?

  • Nauczyciel(2014-03-23 16:44) Odpowiedz 00

    I gdzie nauczyciele dyplomowani w szkołach podstawowych zarabiają 5 tys? Ja jestem nauczycielem dyplomowanym nauczania początkowego i netto dostaję 2.700 zł.

  • Amarka(2014-03-23 21:20) Odpowiedz 00

    Co będzie robił asystent sześciolatka? Oto co będzie robił (wespół z nauczycielem!) m.in.: wyciągał z plecaka odpowiedni zeszyt lub ćwiczenia, otwierał podręcznik lub ćwiczenia na odpowiedniej stronie!, temperował połamane kredki i ołówki (bo połowa dzieci z klasy nie robi tego w domu - rodzice nie mają na to czasu), pomagał przygotować dzieciom potrzebne materiały do zajęć technicznych lub plastycznych, w szatni będzie wiązał połowę par butów, zapinał suwaki, wiązał szaliki itp, będzie przygotowywał potrzebne nauczycielowi pomoce dydaktyczne. Kto nie pracuje w szkole nie zdaje sobie sprawy ile czasu na to schodzi! Dzięki takiej pomocy nauczyciel będzie mógł się skupić na pracy z uczniem, indywidualizacji nauczania, no i spokojnie będzie mógł opuścić klasę lekcyjną w czasie lekcji lub przerwy np. po to by skorzystać z toalety, czy odebrać telefon od rodzica, bo dla wiedzy niewtajemniczonych to nauczyciel klas I-III nie ma przerw!

  • franek(2014-03-23 22:14) Odpowiedz 00

    do 22
    świetna wiadomość. Teraz już wiemy do czego jest potrzebne asystentowi wyższe wykształcenie pedagogiczne. No asystent też będzie musiał wyjść z maluchem do WC i wytrzeć mu co nie co. Studia konieczne.
    KOSZMAR

  • nauczycielka(2014-03-23 19:24) Odpowiedz 00

    Zapraszam serdecznie chociażby na jeden dzień do szkoły wszystkich tych, którzy twierdzą że nauczyciele nic nie robią...

  • xyz(2014-03-24 13:03) Odpowiedz 00

    Do 25.
    To zarabiasz 5000,00 czy 2 700,00 ?
    Naprawdę, trudno was zrozumieć.

  • xyz(2014-03-24 12:58) Odpowiedz 00

    do Edyty: nie wiem czemu wszystkie ekipy rządzące pozwalają przy tak wysokim bezrobociu na pracę emerytom dostającym świadczenia i zabierającym pracę młodym i w średnim wieku, to powinno być zakazane w każdej branży- albo pracujesz albo pobierasz emeryturę!

  • 3g43(2014-03-22 08:43) Odpowiedz 00

    Zmiany miały byc w całej oświacie

  • ada(2014-03-21 23:54) Odpowiedz 00

    Nie kosztem społeczeństwa, tu chodź o bezpieczeństwo dzieci. Jeden nauczyciel i 25 sześciolatków.

  • Edyta(2014-03-21 11:01) Odpowiedz 00

    No i bardzo dobrze, że to przyjęli.
    To jest szansa na wyjście z bezrobocia
    np dla młodych nauczycielek,
    którym do tej pory udało się tylko 4 czy 5 lat popracować w szkole.
    Nie każdy musi marnować swoje wykształcenie imając się opieki u Niemca czy zmywaka w Anglii.
    A rodzice mogą przecież dalej być wolontariuszami, jeśli tylko mają na to ochotę.

  • a(2014-03-21 11:16) Odpowiedz 00

    Bardzo dobrze- skoro ZNP tak bardzo się sprzeciwiał reformie karty nauczyciela- nawet częściowej to ZNP zostanie wydymany bez mydła- niedługo okaże się, że samorządy wolą asystentów- jakość ta sama a wydatki znacznie mniejsze. i za parę lat związkowców w szkołach spod znaku ZNP niemalże nie będzie. A było się dogadać na temat zmian... chytry dwa razy traci

  • 13099 zmiana ustawy do ustawy !(2014-03-21 10:02) Odpowiedz 00

    poco to dublować już są asystencji
    w szkołach - to rodzice około 30%
    siedzi w szkole od 8-18

  • wolny człowiek(2014-03-21 11:31) Odpowiedz 00

    Proponuję powołać asystenta urzędnika, poprawi się stopa bezrobocia. Paranoja

  • anka(2014-03-30 18:54) Odpowiedz 00

    Do nr 8 Obserwator: asystent nauczyciela będzie miał obowiązek odbierać pensję.