Wzrosło poparcie Czechów dla Unii Europejskiej - ogłosił w poniedziałek Instytut Badań Empirycznych (STEM). Gdyby referendum w sprawie członkostwie w UE odbywało się teraz, to „za” opowiedziałoby się 53 proc. głosujących. Przed rokiem było ich 45 proc.

Jak poinformowali w komunikacie analitycy STEM, powołując się na najnowsze badanie, poparcie dla Unii wróciło do poziomu z początku dekady. Uznano, że przyczyniło się do tego wychodzenie z kryzysu gospodarczego oraz zmniejszony napływ imigrantów w porównaniu z falą migracji z 2015 roku. Zgodnie z wynikami wieloletnich badań, które prowadzi STEM, poparcie dla Unii w latach 2015–2016 było najniższe i wynosiło 38 proc.

Największe poparcie dla UE obserwuje się wśród młodych Czechów – w hipotetycznym referendum za członkostwem w Unii opowiedziałoby się 63 proc. wyborców w wieku od 18 do 26 lat. Wśród wyborców mających ponad 60 lat ten współczynnik wyniósł 45 procent i - jak podkreśla STEM w komunikacie - nie wrócił na poziom sprzed 2010 roku.

Badanie potwierdziło, że niskie poparcie dla Unii łączy się także z niższym wykształceniem (podstawowym lub średnim, ale bez matury). STEM przeprowadził badanie w połowie kwietnie br. na próbie około tysiąca respondentów.

W referendum akcesyjnym ws. członkostwa w Unii Europejskiej, które odbyło się w czerwcu 2003 r., uczestniczyło ponad 55 proc. uprawnionych. „Za" opowiedziało się ponad 77 proc.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)