Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zaskarżyła kolejne decyzje administracyjne dotyczące reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Chodzi o grunty przy ul. Saskiej i ul. Grabowej.

Jak podała w czwartek w komunikacje Prokuratura Krajowa, wrocławscy prokuratorzy zaskarżyli m.in. ostateczną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z 2010 r, na mocy której unieważniono orzeczenie Naczelnika Urzędu Dzielnicowego Warszawa - Wola z 1983 r., odmawiające przyznania spadkobiercom dawnego właściciela prawa użytkowania wieczystego do gruntu przy ul. Grabowej o powierzchni ponad 900 metrów kwadratowych.

„Unieważniając orzeczenie Kolegium uznało, że organ dekretowy nie dokonał prawidłowej oceny przeznaczenia nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego” - podano w komunikacie.

Zdaniem prokuratury decyzja Kolegium została wydana z naruszeniem prawa, ponieważ Kolegium nie uwzględniło w swoim postępowaniu przepisów ustawy wywłaszczeniowej.

„Dla objętej orzeczeniem nieruchomości przy ul. Grabowej już w 1976 roku wydana została decyzja o lokalizacji szczegółowej, wskazująca, iż teren został przewidziany pod budowę I odcinka metra. Zaniechanie uwzględnienia tych przepisów stanowi rażące naruszenie prawa, wobec czego w sprzeciwie sformułowano żądanie unieważnienia decyzji z 2010 r.” - podała prokuratura.

Kolejny sprzeciw wrocławskich prokuratorów dotyczy decyzji Prezydenta m. st. Warszawy z 2007 r., na podstawie której przyznano spadkobiercom dawnego właściciela prawo użytkowania wieczystego do gruntu przy ul. Saskiej.

„Prowadzone w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu postępowanie karne wykazało, że wydanie tej decyzji nastąpiło w wyniku przyjęcia przez funkcjonariusza publicznego, pełniącego wówczas funkcję podinspektora w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy, korzyści majątkowej w kwocie 20 tys. zł” - przekazała prokuratura. Śledczy chcą, aby w tej sprawie została uchylona decyzja, która – jak podkreślają – została wydana „w wyniku przestępstwa”.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski