W poniedziałek o godz. 12 rozpocznie się posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej; niewykluczone, że Komisja zdecyduje jak zareagować na działania kandydatów na prezydenta stolicy Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego podejmowane przed oficjalnym startem kampanii wyborczej - wynika z informacji PAP z PKW.

O tym, że PKW może zająć się w poniedziałek sprawą "prekampanii" jako pierwsze poinformowało Radio Zet. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński, w rozmowie z radiem ocenił, że "mimo wezwań PKW do jej zaprzestania, "prekampania" jest prowadzona przed każdymi wyborami". "Niestety to standard" - dodał.

Z kolei pod koniec kwietnia, w rozmowie z RMF FM Hermeliński zwracał uwagę, że PKW, mimo apeli o ich stworzenie, wciąż nie ma narzędzi do walki z łamaniem kodeksu wyborczego przez kandydatów. "Jedynym instrumentem jest kierowanie stanowiska - czy pisemnego, czy ustnego, czy w środkach masowego przekazu - do tych potencjalnych kandydatów, ażeby tego rodzaju działań zaprzestali" - powiedział.

Patryk Jaki - polityk Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy - został pod koniec kwietnia zaprezentowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Z kolei PO i Nowoczesna zaprezentowały w połowie kwietnia porozumienie wyborcze dla Mazowsza, zgodnie z którym w wyborach samorządowych wystartują jako "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska". Wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy jest Rafał Trzaskowski (PO), a kandydatem na jego zastępcę w stołecznym ratuszu jest Paweł Rabiej (Nowoczesna). Powstać mają także wspólne listy do rady miasta i rad dzielnic.

Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Patryk Jaki, organizują konferencje prasowe dotyczące ich propozycji dla stolicy; są także aktywni w mediach społecznościowych.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.