Bilet za złotówkę, gra terenowa i zdobienie koszulek wzorem z zabytkowych żeliwnych włazów kanalizacyjnych - to część atrakcji przygotowanych dla zwiedzających z okazji obchodzonej w sobotę 10. rocznicy utworzenia Muzeum Kanału "Dętka" w Łodzi.

Znajdujący się pod placem Wolności zabytkowy, wykonany z czerwonej cegły kanał "Dętka" to jedna z największych turystycznych atrakcji Łodzi i jedyny - jak dotąd - w Polsce fragment kanalizacji udostępniony do zwiedzania.

Dzięki niemu można zobaczyć część łódzkich podziemi, które w sumie liczą ok. 4 tys. kilometrów wodociągów i kanałów. Odwiedzający muzeum turyści mogą również poznać ciekawą historię budowy tego podziemnego labiryntu, zaprojektowanego przez brytyjskiego inżyniera Williama H. Lindleya, a wybudowanego przez jego współpracownika Stefana Skrzywana.

Zabytkowe korytarze zostały udostępnione zwiedzającym w 2008 roku. W sobotę, z okazji 10. urodzin "Dętki", będącej oddziałem Muzeum Miasta Łodzi, przygotowano wiele atrakcji.

Tego dnia w godzinach 12-18 będzie można zwiedzić "Dętkę" w promocyjnej cenie 1 zł. Organizatorzy zapraszają też do udziału w questingu, czyli logicznej grze terenowej z nagrodami, a także do zdobienia np. t-shirtów pamiątkowymi wzorami z zabytkowych żeliwnych włazów kanalizacyjnych z końca XIX i początków XX wieku. Uczestnicy, przy użyciu specjalnej farby, będą mogli własnoręcznie skopiować oryginalne ornamenty na przyniesione przez siebie koszulki, torby i inne tekstylia.

Muzeum Kanału "Dętka" mieści się pod placem Wolności, w zabytkowym, owalnym, przypominającym dętkę zbiorniku na wodę deszczową. Został on zbudowany w 1926 r. z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum Łodzi. Obecnie duża część jego korytarzy udostępniona jest zwiedzającym. Wykonany z cegły tunel ma ponad 142 m długości, niewiele ponad 1,5 m szerokości i 187 cm wysokości.

W przeszłości "Dętka" była połączona ze zbiegającymi się przy placu Wolności kilkoma kanałami. Gdy któryś z nich wymagał czyszczenia, zbiornik napełniano wodą i po otwarciu jednej z zasuw kierowano ją do odpowiedniego kanału. Ten system oczyszczania przestał funkcjonować ponad 30 lat temu.

Obecnie zabytkowymi ceglanymi korytarzami można obejść pod ziemią plac Wolności, oglądając przy okazji wystawę przedmiotów, dokumentów i archiwalnych zdjęć ukazujących powstawanie łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Oficjalne otwarcie "Dętki" po sezonie zimowym nastąpi w piątek 4 maja. Od tego dnia kanał będzie otwarty przez wszystkie dni tygodnia. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak