Polsko-wietnamską grupę przestępczą, wystawiającą nierzetelne i nieprawdziwe faktury, służące legalizacji towaru nieznanego pochodzenia, rozbili funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz delegatury CBA w Białymstoku. Podejrzane faktury opiewały na kwotę 200 mln zł.

Jak podało biuro prasowe Ministerstwa Finansów, 25 kwietnia 2018 r. prawie 100 funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie oraz Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku przeprowadziło wspólną operację. Była ona wymierzona w członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przestępstwami podatkowymi oraz praniem brudnych pieniędzy.

Działania zlikwidowanej grupy polegały m.in. na wystawianiu nierzetelnych i nieprawdziwych faktur, a następnie deklarowaniu właściwym organom podatkowym nieprawdziwych informacji. Część faktur pochodziła z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.

Mechanizm wprowadzania do obrotu fikcyjnych faktur VAT służył zalegalizowaniu towaru nieznanego pochodzenia, który zbywany był przez finalnych odbiorców m.in. z trenu Wólki Kosowskiej. Kwota deklarowanych w ten sposób nierzetelnych lub też nieprawdziwych faktur VAT zakupowych oraz sprzedażowych to ponad 200 milionów zł. Te wartości mogą być nawet dwukrotnie większe i wynosić ponad 380 milionów złotych, gdyż stale analizowana jest dokumentacja finansowo-księgowa - podało biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

W ramach śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie, funkcjonariusze CBA i KAS zatrzymali na terenie Warszawy i jednej z podwarszawskich miejscowości 2 osoby.

Jeden z zatrzymanych to obywatel Wietnamu, który jak ustalono w latach 2016-2017 miał uczestniczyć w procederze prania brudnych pieniędzy w kwocie 50 milionów złotych. Drugą z zatrzymanych osób jest obywatel Polski - księgowy grupy odpowiedzialny za działania mające na celu rachunkowe uwiarygodnienie fikcyjnego obrotu towarami.

Zatrzymane osoby zostaną przewiezione do siedziby Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie zostaną im przestawione zarzuty dotyczące m.in. prania brudnych pieniędzy, działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw karno-skarbowych. Sprawa ma charakter rozwojowy - podano w komunikacie Ministerstwa Finansów.