Rozmowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf z wiceszefem KE Fransem Timmermansem przebiegała w konstruktywnej atmosferze i dotyczyła zmian zawartych w ustawach o KRS, SN i sądach powszechnych - poinformowano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie SN.

W poniedziałek z wizytą w Warszawie przebywa wiceszef KE Frans Timmermans. W Warszawie Timmermans rozmawiał m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim, I prezes SN Małgorzatą Gersdorf i prezes TK Julią Przyłębską. W poniedziałek na godz. 16.45. zaplanowane jest jeszcze spotkanie wiceszefa KE z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

W komunikacie SN opublikowanym po spotkaniu Gersdorf z Timmermansem, wskazano że "przebiegająca w konstruktywnej atmosferze rozmowa, dotyczyła najistotniejszych problemów prawnych związanych ze zmianami wprowadzanymi w ustawach ustrojowych dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa, sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego, w tym także rozwiązań zawartych w najnowszych projektach, które wpłynęły do Sejmu".

Poinformowano też, że w rozmowie uczestniczyli sędziowie SN kierujący Izbami. "W spotkaniu uczestniczyli też Prezesi Sądu Najwyższego, Dariusz Zawistowski kierujący pracami Izby Cywilnej oraz Stanisław Zabłocki kierujący pracami Izby Karnej" - dodano w oświadczeniu.

Wizyta Timmermansa jest kontynuacją dialogu między polskimi władzami a KE, dotyczącego sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz ustaw dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

KE zapowiedziała, że będzie analizowała złożone pod koniec marca poprawki do ustaw sądowych. Przygotowane przez PiS projekty zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów nie zostały dotychczas merytorycznie skomentowane przez KE.

Komisja Europejska, podejmując w grudniu decyzje o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE, dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności. Dotyczyły one m.in. zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, w tym niestosowania zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów.

KE domagała się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chciała, by nie przerywano kadencji sędziów członków Rady oraz aby zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Inna z rekomendacji dotyczyła przywrócenia niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane. KE zapowiadała możliwość wycofania art. 7, jeśli polskie władze spełnią jej postulaty.