statystyki

Zagospodarowanie centrum Warszawy: Wojewoda mazowiecki uchylił dużą część planu

autor: Tomasz Żółciak08.01.2018, 07:23; Aktualizacja: 08.01.2018, 08:06
Prawdopodobnie na najbliższych sesjach rady Warszawy radni będą poprawiać błędy wskazane przez wojewodę, aby ostateczny plan był zgodny z jego zaleceniami.

Prawdopodobnie na najbliższych sesjach rady Warszawy radni będą poprawiać błędy wskazane przez wojewodę, aby ostateczny plan był zgodny z jego zaleceniami.źródło: ShutterStock

Wojewoda mazowiecki uchylił dużą część planu zagospodarowania centrum stolicy uchwalonego w grudniu przez radę miasta. Wątpliwości pozostały.

Tworzony od lat plan został poddany bardzo szczegółowej ocenie, ponieważ wzbudzał ogromne emocje różnych środowisk. Wojewoda wziął pod uwagę zastrzeżenia miejskich aktywistów, którzy przekonywali, że dokument jest wadliwy, sprzyja deweloperom i nie gwarantuje zrównoważonego rozwoju centrum Warszawy.

Z drugiej strony plan zagospodarowania był konieczny, także z uwagi na potrzebę ucięcia kontrowersji związanych z reprywatyzacją: jego uchwalenie unieważniało kilkanaście decyzji o warunkach zabudowy, na bazie których deweloperzy obracający kamienicami postreprywatyzacyjnymi mogli je rozbudowywać w dowolny, wygodny dla siebie sposób. Pisaliśmy o tym niedawno w DGP.

W efekcie decyzji wojewody na działce u zbiegu ul. Nowogrodzkiej i Emilii Plater powstanie Roma Tower, wspólna inwestycja Kościoła i firmy BBI Development. Właśnie ona była najbardziej krytykowana przez stowarzyszenia miejskie. Inwestorom zarzucano, że budynek zepsuje panoramę miasta, będzie dominującym elementem w okolicy, a do tego jest zdecydowanie za wysoki.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • PRZECIWNY BEZPRAWIU WOJEWODÓW (2018-03-09 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    A co Wojewodzie i aktywistom do tego, zwłaszcza subiektywnej bardzo oceny, czy w Warszawie budynek wysokościowy w stolicy europejskiej na najdroższych działkach ma być 2 metry wyższy czy niższy skoro plan spełniał wszystkie wymagania, był opracowany z udziałem wszystkich stron, opiniujących, uzgadniających ? WOJEWODOWIE ŁAMIĄ PRAWO UNIEWAŻNIAJĄC PLANY BEZ UZASADNIONEGO POWODU. JEŻELI PROCEDURA NIE BYŁA ZŁAMANA, A NIE BYŁA, TO NIE MA PRAWA WOJEWODA Z POWODU NIEISTOTNEGO UNIEWAŻNIAĆ PLANU. Z POWODÓW NIE ISTOTNYCH WOJEWODOWIE UNIEWAŻNIAJĄ PRAWO, NIE SZANUJĄ PRAWA, WŁADZTWA PLANISTYCZNEGO GMINY !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie