statystyki

Zbigniew Dowgiałło, autor "Smoleńska": W poważnych muzeach rządzą lewacy

30.11.2017, 20:00; Aktualizacja: 01.12.2017, 09:16
Zbigniew Dowgiałło, fot. Maksymilian Rigamonti

Zbigniew Dowgiałło, fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna/Inne

Może jeszcze raz próbować pisać listy do dyrektorów tych muzeów, ale nie wiem, czy to przyniesie jakiś rezultat - mówi Zbigniew Dowgiałło, autor obrazu "Smoleńsk". W rozmowie z Magdaleną Rigamonti artysta zauważa, że nikt nie chce wystawiać jego dzieł. Ani "Smoleńska", ani "Ukrzyżowania" z krzyżem z Krakowskiego Przedmieścia. - Z powodów politycznych - wyjaśnia.

Reklama


Gdzie jest „Smoleńsk”?

O mój obraz pani pyta? Jest tu, w mojej pracowni.

Był w kościele na Bielanach.

Ale już nie jest.

Myślałam, że jeździ po Polsce.

Niestety, nie jeździ. Był wystawiany tylko w tym kościele oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2012 r. Pamiętam, jak przyjechał autobus z Radia Maryja do kościoła na Bielanach, ludzie zaczęli podchodzić i klękać przed obrazem.

I co pan czuł?

Wzruszenie. Przecież ci ludzie są niekoniecznie zainteresowani sztuką współczesną.

W ogóle nie są.

Tym razem się zainteresowali.

Nie sztuką, tylko tematem.

Myślę, że sztuka miała duży wpływ. Gdyby to było inaczej namalowane, nie miałoby takiego oddziaływania. A przecież namalowałem to w bardzo nowoczesnej konwencji. Jednak nie dostałem propozycji z żadnego poważnego muzeum. Żadne poważne muzeum nie zareagowało też na propozycję pokazania tego obrazu i jeszcze kilku innych, oprócz MSN w Warszawie.

Dlaczego?

W poważnych muzeach i galeriach rządzą lewacy.

I to jest powód?

Tak. I to są ci sami lewacy, którzy byli wcześniej. Rządzą od lat. Zostali wybrani w układach, które panowały przez lata, i się zasiedzieli na tych stanowiskach.

Nie chcieli Dowgiałły czy „Smoleńska”?

I Dowgiałły, i „Smoleńska”. Chociaż w latach 2005–2007 zgłaszałem się do różnych muzeów i nikt nie chciał zrobić mi żadnej wystawy. Ten trend trwa od lat 90. Oni mają swoje podłoże ideologiczne i nie wystawiają innych, tylko swoich. I to trwa. Dwa lata nowych rządów i nic się nie zmieniło w państwowych galeriach sztuki nowoczesnej.


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (21)

  • xxx(2017-11-30 20:34) Zgłoś naruszenie 2119

    Co to za prymitywna retoryka z strony tego gościa. Jak się nie ma argumentów, a pisowcy przeważnie nie mają, to się używa tekstów instruktażowo - propagandowych PiS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krytyk sztuki(2017-11-30 22:07) Zgłoś naruszenie 149

    Ale co za straszny pacykarz... I to ma być "artysta"? Trzeba za grosz samokrytyki nie mieć, żeby się dziwić, że takiego totalnego kiczu (zupełnie niezależnie od takiej czy innej tematyki) nikt nie chce "wystawiać"...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Arte(2017-12-01 05:50) Zgłoś naruszenie 125

    Wy tak na serio, z idi o tą ? Przecież to czlek któremu wydaje się że umie malować, a tak na prawdę jego „dzieła” to kicz taki sam jak z politycy p i s

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • To pwidać, słychać i czuć - dziadostwo(2017-11-30 22:35) Zgłoś naruszenie 912

    Czerwone pająki i ich kumple liberały muszą zakłamywać rzeczywistość, tak jest od dziesięcioleci. Każdy komuch to kłamca i lawirant. Kładą siępo ulicach udając martwych dla Zach TV, okłamują w Brukseli. Dziadostwo jednym słowem. Teraz wzięli się za gwałty i bicie swoich dziewuch.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wsciekają się, bo świat skręca w prawo(2017-11-30 22:51) Zgłoś naruszenie 914

    Lewactwo to najgorsza i obłudna formacja polityczna, świat to widzi i zaczyna skręcać w prawo. Ale oni nie odpuszczą i zrobi.a jeszcze wiele zła na świecie dla zdobycia globalnej władzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • forexit(2017-12-01 07:27) Zgłoś naruszenie 60

    Prawactwo, lewactwo, pisostwo, a ci to rzekomo zdrajcy, ci tam to udawani patrioci - co to za język. To tylko wyzwiska, które zwalniają od myślenia zbyt licznych przedstawicieli nizin społecznych.

    Odpowiedz
  • Michał(2017-12-01 10:22) Zgłoś naruszenie 53

    Widzieliście te obrazy? Przecież to kicz jest. Nigdy bym nie zapłacił za oglądanie czegoś tak słabego. Facet ma za duże mniemanie o sobie.

    Odpowiedz
  • Justyna(2017-12-01 17:19) Zgłoś naruszenie 50

    Zanim namalował Smoleńsk, to go wystawiali, nawet w Muzeum Narodowym wisi i miał wystawy. A potem się nagle zrobił zły artysta 😂

    Odpowiedz
  • Krotos(2017-12-01 17:25) Zgłoś naruszenie 41

    Wiadomo, że rynkiem malarstwa rządzi lewactwo.

    Odpowiedz
  • Ronald(2017-12-01 17:03) Zgłoś naruszenie 41

    Bardzo dobry malarz, widziałem parę jego obrazów.

    Odpowiedz
  • Nie wiedziałem , ...(2017-12-01 10:22) Zgłoś naruszenie 23

    ... że te wypociny to dzieła !?

    Odpowiedz
  • Filippino (2017-12-01 17:17) Zgłoś naruszenie 21

    Co za wysyp ekspertów od siedmiu boleści.... Dowgiałło to jest z nielicznych żyjących polskich malarzy, których obserwuje światowy rynek sztuki... Tylko skończony ignorant może obrazy ZD określić mianem kiczu. Douczcie się Państwo co nieco.

    Odpowiedz
  • Krotos(2017-12-01 17:25) Zgłoś naruszenie 11

    Wiadomo, że rynkiem malarstwa rządzi lewactwo.

    Odpowiedz
  • j(2017-12-01 22:07) Zgłoś naruszenie 10

    A Pan Dowgiałło by pewnie chciał, żeby rządziło prawactwo?...

    Odpowiedz
  • nieznany 4mmc(2017-12-01 00:58) Zgłoś naruszenie 04

    Ja też pięknie maluję zwłaszcza po 3mmc z Proponuj.pl

    Odpowiedz