statystyki

Brexit: Londyn wyciąga rękę do Brukseli

autor: Jakub Kapiszewski30.11.2017, 07:36; Aktualizacja: 30.11.2017, 08:28
Brytyjskie zobowiązania wobec Unii mogą sięgnąć 50 mld euro

Brytyjskie zobowiązania wobec Unii mogą sięgnąć 50 mld euroźródło: ShutterStock

Brytyjczycy chcieliby jak najprędzej rozpocząć rozmowy w sprawie umowy regulującej przyszłe stosunki z Unią. Są gotowi na ustępstwa.

Reklama


Stanowisko Brukseli od samego początku rozmów jest jednak takie: najpierw musimy się dogadać co do warunków naszego rozwodu; o kształcie przyszłych relacji będziemy rozmawiać później. Londyn przez jakiś czas sprzeciwiał się takiemu stawianiu sprawy, ostatecznie jednak się zgodził. Przejście do kolejnego etapu negocjacji miało nastąpić podczas szczytu Rady Europejskiej w październiku.

Ale tak się nie stało. Szefowie rządów państw UE – od których zależy decyzja o odblokowaniu kolejnego etapu rozmów – doszli do wniosku, że negocjatorzy nie osiągnęli zadowalającego porozumienia. To postawiło premier Theresę May w bardzo trudnej sytuacji: odebrało jej możliwość nie tylko pochwalenia się przed wyborcami postępem w rozmowach rozwodowych z Unią, ale też okazję do zaprezentowania się jako silny przywódca, co uderzałoby w krytyków zarzucających jej słabość (zwłaszcza po niefortunnym przemówieniu na niedawnym zjeździe konserwatystów).


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie